Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze?

W całej Polsce trwają żniwa. W związku z tym policja przypomina rolnikom, jak prawidłowo powinni się poruszać po drogach kombajnami i jak przewozić heder. Funkcjonariusze wyjaśniają też, jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze publicznej.

rolnik, rolnictwo, kombajn, Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu,

Kilka dni temu informowaliśmy Was o tragicznym wypadku. Motocyklista zderzył się z hederem jadącego z naprzeciwka kombajnu. Mężczyzny nie dało się uratować. Gdyby operator maszyny zdjął heder i, tak jak przewidują przepisy, ciągnął go z tyłu, wówczas być może nie doszłoby do tej tragedii. Ale to nie jedyny taki przypadek podczas żniw.

Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z zespołem żniwnym – hederem – zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on znacznie większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku – wyjaśnia KPP w Wyszkowie.

Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze publicznej?

Kierowca poruszający się drogą publiczną z zamontowanym tzw. hederem z przodu kombajnu popełnia wykroczenie. Za to policjant może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Jadąc takim pojazdem, należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here