Jaki budżet UE na przyszły rok?

Kryzys gospodarczy – to nadal temat, który będzie dominował prace Parlamentu Europejskiego w najbliższym półroczu. Okazją do kolejnej poważnej dyskusji na ten temat będzie doroczna debata o stanie Unii. W najbliższych miesiącach europosłowie będą też decydować o kształcie budżetu na 2013 r., reformie unijnej polityki rolnej i wieloletnich ramach finansowych Unii. Już 12 września deputowani wysłuchają dorocznego przemówienia przewodniczącego Komisji Europejskiej o stanie Unii. Po wystąpieniu Jose Manuela Barroso przewidziana jest debata.
 
Szykuje się też gorąca batalia o budżet UE na 2013 r. PE chce by zapewniono w nim środki na pobudzanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Posłowie wielokrotnie krytykowali próby ograniczenia funduszy dla małych i średnich przedsiębiorców, badania i politykę spójności.

Rada czyli rządy państw UE chcą ograniczyć wydatki budżetu do 132,6 mld euro. To mniej niż założono w pierwszym projekcie (138 mld euro). Jednak bez zgody Parlamentu Rada nie może przyjąć budżetu. Głosowanie w PE zaplanowano podczas październikowego posiedzenia.

Na przyszłorocznym budżecie debata się jednak nie kończy. Trwają również prace nad wieloletnim budżetem Unii na lata 2014-2020. W nim zostanie określenie ile UE może wydać w każdym roku.

Komisja Europejska proponuje by zobowiązania wyniosły 1 033 mld euro (a aktualne płatności nie przekroczyły 987,5 mld).

Parlament boi się jednak sztucznych oszczędności. Zdaniem posłów UE powinna wprowadzić własne źródła dochodu, np. podatek od transakcji finansowych czy europejski VAT. To pozwoliłoby poważnie ograniczyć składki, jakie co roku państwa wpłacają do wspólnej unijnej kasy (do 40 proc. w 2020 r.).

Polityka rolna potrzebuje reformy.

Z długoletnim budżetem powiązana jest reforma unijnej polityki rolnej. Także nad nią PE będzie pracował jesienią. Deputowani będą również głosować nas sprawozdaniami na temat organizacji rynków rolnych i wsparcia dla obszarów wiejskich.

Także tę reformę Parlament musi uzgodnić z Radą. Szacuje się, że powinna wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

W tym półroczu deputowani przyznają także dwie ważne nagrody. W grudniu PE wręczy nagrodę Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka. W ubiegłym roku dostali ją aktywiście związani z rewolucjami w świecie arabskim. A w listopadzie ogłoszony zostanie laureat nagrody filmowej LUX.
 

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here