Jaki jest prawdziwy miód?

Miód z dodanym cukrem może być słodki, ale to nie jest prawdziwy miód — stwierdził amerykański urząd żywności i leków FDA.
 

 

\"\"

 

Firmy produkujące żywność i inni producenci, którzy dodają do miodu substancje słodzące muszą uprzedzać konsumentów na etykietach swych wyrobów, że są to mieszanki (blend). Jedynie ci, którzy nie dodają cukru, syropu kukurydzianego czy innych słodzików mają prawo do używania nazwy „miód" — uznał FDA w projekcie wytycznych rozesłanych elektronicznie.

Propozycja ma na celu „udzielenie wskazówek zorganizowanemu sektorowi żywnościowemu co do właściwego etykietowania miodu i produktów z miodu, aby zapewnić, że nie będą podrabiane czy fałszywie określane"- podaje "Rzeczpospolita".

Amerykanie zjadają ponad 180 mln ton miodu rocznie, ale tylko 67,05 mln ton pochodzi ze Stanów — wynika z danych resortu rolnictwa i z oszacowań w sektorze. Oznacza to, że dużo miodu pochodzi z importu, więc jego amerykańskich producentów niepokoją tanie namiastki.

Czysty miód jest droższy od mieszanek z syropem kukurydzianym i cukrem, a jego ceny doszły w ubiegłym roku do rekordowych 2,12 dolarów za funt wagi (0,45 dkg).

Czytaj także:
Na ratunek pszczołom!
Debata ekspercka branży spożywczej
Pijmy mleko! Na zdrowie!

Inicjatywa FDA wynika z petycji Amerykańskiej Federacji Pszczelarzy ABF i kilku innych związanych z tematem grup, które starają się o określenie amerykańskiej normatywnej definicji tego naturalnego słodkiego wyrobu, aby mogły prowadzić uczciwy handel. Urząd odrzucił wniosek o wydanie takiej definicji, ale wyraził chęć zajęcia się sprawą etykietowania- czytamy w gazecie.

FDA bada importowany miód, aby sprawdzić, czy nie został „podrasowany" syropem czy cukrem trzcinowym. W ostatnich dziesięcioleciach nie dopuszczał do handlu miodu z takimi dodatkami z Brazylii i Meksyku.

Producenci mają 60 dni na wyrażenie opinii o propozycji FDA, zanim ogłosi ostateczne wytyczne. Ale i wtedy nie będą mieć mocy obowiązującej.

Źródło: „Rzeczpospolita”,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics