Jaki kredyt dla rolnika?

Jeśli już kredyt to głównie inwestycyjny, obrotowy, ewentualnie gotówkowy bez zabezpieczeń. Ale ten ostatni rolnicy starają się omijać szerokim łukiem, kojarzy się raczej z kłopotami finansowymi, niż z rozwojem gospodarstwa. Najnowsze wyniki badania e-agribus realizowanego przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przynoszą ciekawe informacje.

Na co rolnicy głównie wydają pieniądze?

Zestawienie wydatków gospodarstwa rolnego pokazuje dominację potrzeb bieżących. Wydatki inwestycyjne stanowią ok. 15 proc. całego budżetu jakim dysponuje rolnik. Dlatego  w największym stopniu wspierane są kredytami inwestycyjnymi. Bieżąca produkcja rolna pochłania ponad ¼ dostępnych środków własnych. Na opłaty bieżące oraz raty różnych kredytów i pożyczek, a także wszystkie inne wydatki (o bieżącym, choć unikalnym, niecyklicznym charakterze) badani rolnicy przeznaczają miesięcznie średnio ponad połowę budżetu.

Kto bierze kredyt?

Co czwarty badany rolnik deklaruje posiłkowanie się kredytem bankowym przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie pojawia się głównie w gospodarstwach co najmniej kilkudziesięcio hektarowych i jest mniej więcej równo rozłożone względem profilu produkcji (roślinna, zwierzęca, mieszana).

Rolnicy z dolnośląskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego częściej sięgają po kapitał bankowy. Najmniejsze zainteresowanie kredytami rolniczymi widoczne jest wśród gospodarzy  z mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego.

Około 77 proc. ankietowanych deklaruje, że radzi sobie bez zaciągania kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych prowadząc gospodarstwo rolne.

„Jest to w dużym stopniu uwarunkowane strukturą areałową polskiego rolnictwa (zdecydowana przewaga gospodarstw małych) i pojawianiem się wzmożonego zapotrzebowania na kredyty dopiero w gospodarstwach co najmniej z 30 ha areału“ – tłumaczy dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik ds. badań w Martin & Jacob

Na co brakuje pieniędzy?

Co ciekawe, na pytanie „Jeśli kiedykolwiek się zdarza, że brakuje Panu(Pani) pieniędzy, na niektóre wydatki gospodarstwa rolnego, to na co zazwyczaj?“ – tylko 42 proc. deklaruje brak potrzeb finansowych.

Oznacza to, że w blisko 60 proc. gospodarstw pojawiają się jednak problemy polegające na braku pieniędzy. Przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb inwestycyjnych i produkcyjnych. Nie wystarcza środków na wydatki inwestycyjne, modernizacyjne i remontowe, a następnie na całą pulę związaną z finansowaniem bieżącej produkcji gospodarstwa. Mieszczą się w tym wydatki na środki ochrony roślin, nawozy, materiały do produkcji rolnej itd.

Zgadza się z tym Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

„Nasz Bank systematycznie obserwuje sytuację sektora rolno-spożywczego. Szczególnie w okresie wczesnych prac polowych rośnie potrzeba na wsparcie bieżącej działalności gospodarstwa rolnego. Skupiamy się na tym by zapewnić szybki dostęp do najlepszego na rynku finansowania, zarówno obrotowego jak i inwestycyjnego. Są to filary oferty skierowanej do rolników,  która znajduje duże uznanie na rynku. W ubiegłym roku udzieliliśmy rolnikom kredytów łącznie na kwotę 2,6 mld zł  co czyni nas liderem w branży.” – mówi Piskorski.

Gdzie rolnik szuka pieniędzy?

W grupie rolników deklarujących problemy finansowe 30  proc. poszukuje środków finansowych w postaci kredytów, jednak znaczna większość (blisko 70 proc.) stara się swój problem rozwiązać nie korzystając z usług banku: około 40 proc. czeka na najbliższe dochody, a 30 proc. czerpie z oszczędności lub zaciąga pożyczki u znajomych i rodziny. Powodem, dla którego znacznie mniej rolników wspiera się kredytem (około 30 proc.), niż deklaruje problemy finansowe (prawie 60 proc.) w gospodarstwie rolnym, jest bogaty wachlarz środków zaradczych, które rolnicy stosunkowo często wykorzystują by uzupełnić braki.

Informacja o badaniu

Badanie zostało przeprowadzone między 18 kwietnia a 13 maja 2018 roku na losowej próbie rolników korzystających z rolniczych portali internetowych, metodą CAWI, w oparciu o model Real Time Sampling (RTS). Reprezentatywność ze względu na województwo, w którym się znajduje gospodarstwo, oraz areałową klasę jego wielkości, uzyskano dzięki zastosowaniu wag uwzględniających 16 województw oraz 5 kategorii powierzchniowych. Liczebność badanej próby wynosi 604 ankiety. Zakładany błąd szacowania wynosi 3 proc.

Próbę stanowili głównie mężczyźni (80 proc.), do 40 roku życia (blisko 65 proc.), dobrze wykształceni (ponad 60 proc. wykształcenie co najmniej średnie), w jednej trzeciej posiadających kierunkowe wykształcenie rolnicze.

W znacznej większości zostały przebadane gospodarstwa rodzinne (blisko 90 proc. podaje, jako formę prawną, gospodarstwo indywidualne). W ponad 60 proc. przypadków respondent był samodzielnym właścicielem gospodarstwa. W większości (blisko 50 proc.) osoby badane samodzielnie podejmują decyzje finansowe w gospodarstwie, co czwarty wspólnie z małżonkiem(ą), a co piaty – z rodzicami.

W połowie badanych gospodarstw, dominujący kierunek produkcji rolniczej stanowi uprawa. Pozostałe gospodarstwa dzielą się na dwie, mniej więcej równe grupy: hodowlane (z lekką przewagą produkcji mleka nad produkcją mięsa) oraz gospodarstwa o mieszanym profilu produkcji.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,364ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE