Jakie były wyniki polskiego handlu zagranicznego sekora jaj w 2013 roku?

W 2013 r. dodatnie saldo w handlu zagranicznym sektora jaj obniżyło się w skali roku o 16% do 185 mln EUR. Wolumen eksportu jaj i przetworów jajecznych zwiększył się wobec 2012 r. o 13% do 239 tys. ton, jednak jego wartość była o 12% niższa i wyniosła 243 mln EUR- podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Jednocześnie wzrosła wielkość importu o 31% do 27 tys. ton, przy wydatkach wyższych o 5% – 59 mln EUR. Pogorszenie bilansu handlowego to efekt spadku cen jaj w roku ubiegłym po rekordowym wzroście w 2012 r., wywołanym wymianą klatek dla niosek i obniżeniem poziomu produkcji w UE. W 2013 r. sytuacja popytowo-podażowa na rynku jaj ustabilizowała się, a ceny zrównały się ze średnią pięcioletnią.

Czytaj także:
Coraz chętniej sięgamy po żywność ekologiczną!
Ostateczny podział kwot mlecznych w sezonie 2013-2014
O ile zwiększa się wolumen eksportu drobiu?!

Najważniejszymi partnerami handlowymi Polski w sektorze jaj pozostały tradycyjnie państwa Unii Europejskiej. Polskie jaja i przetwory trafiły głównie do Niemiec, Holandii i Włoch, kraje te miały ponad dwie trzecie udziału w wartości polskiego eksportu sektora jaj. Głównymi dostawcami jaj i przetworów do Polski w ubiegłym roku były również państwa unijne.

W tej grupie dominowały Niemcy, Holandia, Francja i Czechy, skąd pochodziła połowa importu. Szczegółowe dane dotyczące polskiego handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi w 2013 r. znajdą się w raporcie FAMMU/FAPA, który ukaże się w kwietniu br.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here