Jakie odmiany rzepaku ozimego wybrać na sezon 2020/2021?

Rzepak ozimy jest najważniejszą rośliną oleistą w Polsce. Kluczowym momentem w czasie uprawy jest odpowiedni dobór odmiany. Warto korzystać z najnowszych odmian nasion, ponieważ uwzględniają one aktualne warunki klimatyczne. Na jakie cechy odmianowe zwrócić uwagę? Które odmiany rzepaku ozimego sprawdzą się w tym sezonie?

Wymagająca roślina

Rzepak ozimy zaliczany jest do roślin o najdłuższym cyklu wegetacji. Jego uprawa obarczona jest wysokim ryzykiem skutków wynikających z niekorzystnych warunków. W ostatnich latach przedłużający się okres jesieni sprzyja rozwojowi agrofagów. Dodatkowo rośliny niezabezpieczone okrywą śnieżną mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

Niestety w naszym kraju pogłębia się susza. Wiąże się to z brakiem deszczu oraz ograniczeniem wody zgromadzonej np. z opadów śniegu. Te okoliczności nie ułatwiają uprawy rzepaku ozimego. Brak wody w okresie kwitnienia wpływa na obniżenie jego efektywności. Po wejściu na pole możemy obserwować opadanie kwiatów, w których miejscu nie widać łuszczyn. Natomiast te, które zostały zawiązane, będą mieć niską MTN. Znając te problemy oraz swoje stanowisko musimy dobrać taką odmianę, która mimo przeciwności umożliwi zbiór zadowalających plonów.

Na które odmiany rzepaku ozimego postawić?

Aby plon był satysfakcjonujący, należy wybierać odmiany rzepaku ozimego charakteryzujące się wysoką zdrowotnością.

Propozycją na ten sezon jest odmiana hybrydowa ES Capello firmy Euralis. Jest najnowszą generacją mieszańców, którą zalicza się do genetyki P3:

  • Performance,
  • Profitability,
  • Protection.

Seria ta spełnia najwyższe wymagania jakości i wysokości plonowania w rolnictwie europejskim. Pod względem terminu dojrzewania rzepak ES Capello zaliczany jest do grupy odmian średniowczesnych. Ponadto spełnia wszystkie wymagania stawiane tej grupie. Rośliny tej odmiany są wysokie, jednak nie utrudniają wykonywania zabiegów ochronnych. Dodatkowo są wysoce tolerancyjne na wyleganie.

Termin siewu odmian mieszańcowych nie powinien być zbyt wczesny. Należy go dopasować do rejonu uprawy. Norma wysiewu odmiany ES Capello wynosi 40-50 nasion/m2. W przypadku opóźnienia terminu siewu należy przyjąć górną zalecaną normę. Nie powinno jednak przekraczać się tej granicy. Może to bowiem wpłynąć na ograniczenie wytwarzania bocznych rozgałęzień z uwagi na zbyt dużą obsadę roślin.

Stabilne i wysokie plonowanie

Odmiana ES Capello to gwarancja wysokiego i stabilnego plonowania. W prowadzonych przez COBORU doświadczeniach rozpoznawczych, ES Capello była jedną z najlepiej plonujących odmian. Wielkość plonowania tej odmiany odnotowano na poziomie 3,9-5,3 t/ha. Najwyższe plony osiągnięto w rejonie północnej i zachodniej Polski. Jednak w pozostałych rejonach naszego kraju plonowanie było także powyżej wzorca.

Olej rzepakowy to najzdrowszy olej wśród wszystkich dostępnych na rynku. Dlatego ważne jest, aby wyprodukowane nasiona były doskonałej jakości. Zagwarantuje to wysoką cenę sprzedaży. Nasiona mieszańca ES Capello jak najbardziej to umożliwią. Charakteryzują się zawartością tłuszczu w suchej masie na poziomie 48,4%. Natomiast zawartość kwasów Omega-3 wynosi 10,4%.

Wysoka zdrowotność roślin

Uprawa rzepaku ES Capello zapewnia wysoką zdrowotność łanu. Jest odmianą tolerancyjną na najważniejsze choroby rzepaku ozimego. Obecność genu RLM 7 zapewnia zabezpieczenie przed rozwojem suchej zgnilizny kapustnych. Jego działanie polega na odcięciu zainfekowanej tkanki poprzez wytworzenie nekrotycznego pierścienia. Takie działanie uniemożliwia przedostanie się grzyba do wiązek przewodzących. Tym samym dalsze porażenie rośliny staje się niemożliwe. Rzepak ES Capello również toleruje zgniliznę twardzikową, werticiliozę oraz czerń krzyżowych. Co więcej, utrzymuje dobrą kondycję podczas wysokiej presji szkodników np. mszyc.

Ograniczenie strat wywołanych osypywaniem się nasion

Odmiana hybrydowa ES Capello posiada krótkie łuszczyny. Dzięki temu są one wysoce odporne na działanie niekorzystnych warunków np. silnego deszczu czy gradu. Przy uprawie tej odmiany rzepaku ozimego nie ma konieczności stosowania środków „klejących”, mających za zadanie zabezpieczenie łuszczyn przed pękaniem. ES Capello eliminuje problem osypywania się nasion aż do samych zbiorów.

Dobór odmiany na dane stanowisko umożliwia program Yield PROFILE firmy Euralis. Analizuje on dopasowanie konkretnych odmian na polach w całej Europie. W badaniach wykazano, że odmiana ES Capello sprawdza się na wszystkich stanowiskach polowych, utrzymując przy tym wysokie plonowanie.

Redakcja AgroNews

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE