Jakie są tendecje na rynku zbóż?

Pod koniec ubiegłego tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie majowym ma Matif pozostawały bez większych zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem – spadek o zaledwie 0,3% do 215,3 EUR/tonę – podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych. Większe tygodniowe zniżki wystąpiły w przypadku kukurydzy w najbliższym kontrakcie – o 3% do 183,8 EUR/tonę.
 

 

\"\"

 

Obecna sytuacja cenowa na europejskim rynku to odzwierciedlenie utrzymujących się dobrych prognoz tegorocznych zbiorów w Unii. Spadki cen kukurydzy mogą być także częściowo uzasadnione obecnym znacznym importem tego gatunku do UE. W ostatnim tygodniu KE wydała licencje na import 420 tys. ton tego gatunku, a w poprzednim – 497 tys. ton.

Łącznie unijny przywóz kukurydzy (na podstawie licencji) osiągnął już w bieżącym sezonie blisko 12 mln ton, tj. o 25% więcej w porównaniu z analogicznym okresem sezon wcześniej.

Czytaj także:
Pogoda sprzyja roślinom owocowym?
Rolnictwo zrównoważone, czyli jakie…
Rekordowo wysoki eksport rzepaku z Polski

Nieco inaczej przedstawia się natomiast sytuacja na amerykańskich giełdach. Trzeba odnotować znaczący tygodniowy wzrost notowań pszenicy – a zwłaszcza klasy HRW. W kontrakcie majowym na giełdzie w Kansas podrożała ona aż o 9,5% dochodząc do 305,6 USD/tonę. Wzrosty nie ominęły pozostałych klas pszenicy. Pszenica SRW na CBoT (kontrakt majowy) umocniła wartość o 2,7% do 260 USD/tonę, a pszenica HRS na MGE – o 3,6% do 280,3 USD/tonę.

Ostatnie zwyżki cen pszenicy w na amerykańskich giełdach to przede wszystkim skutek przedłużającej się suszy dotykającej zwłaszcza kluczowe rejony upraw pszenicy klasy HRW, co znajduje odzwierciedlenie w obniżaniu prognoz tegorocznych zbiorów pszenicy ozimej. Drugim ważnym czynnikiem wzrostowym mogą być nasilające się obawy o wystąpienie konfliktu zbrojnego na Ukrainie, co może ewentualnie zakłócić transport morski z basenu Morza Czarnego.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics