Jakie wymogi powinien spełniać manometr opryskiwacza?

Manometr to jedyne urządzenie kontrolno-pomiarowe opryskiwacza umożliwiające sprawdzanie prawidłowości zabiegu ochrony roślin w trakcie jego wykonywania. Mierzy bieżące ciśnienie cieczy roboczej, co pozwala kontrolować wielkość emitowanej dawki, poprawność działania pompy i urządzeń regulacyjnych oraz stan filtrów i rozpylaczy.

\"\"

Niestety, niesprawny manometr jest najczęstszą usterką wykrywaną podczas atestacji opryskiwacza. Warto więc przedstawić wymogi, jakie powinien spełniać.

Wskazania manometru muszą być dobrze widoczne z miejsca operatora, co umożliwia odpowiedniej wielkości tarcza z czytelną skalą. Dla opryskiwaczy zawieszanych wystarczy tarcza o średnicy 60 mm, w zaczepianych należy stosować tarcze większe (np. 100 mm). Maksymalny zakres wskazań manometru powinien być wyższy od najwyższego ciśnienia pompy lub przekraczać ustawienia zaworu bezpieczeństwa.

Czytelność wskazań ułatwia podział skali na kolorowe sektory; zielony oznacza zalecany zakres ciśnień roboczych, żółty – przekroczenie zakresu, a czerwony – wartości ciśnień nadmiernych. W manometrach logarytmicznych skala w części od 0 do 5 barów jest rozciągnięta, co daje większą dokładność odczytu. Wielkość podziałki skali powinna wynosić 0,2 bara w zakresie ciśnień 0÷5 barów, 1 bar zakresie 5÷20 barów, 2 bary w zakresie powyżej 20 barów.

Manometr wypełniony gliceryną skutecznie tłumi nadmierne drgania wskazówki wywołane pulsacją pompy, więc przy okazji jego wymiany najlepiej na taki właśnie się zdecydować.

Manometr nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z cieczą użytkową, ponieważ środki ochrony mogą uszkodzić jego mechanizm. Zapobiega temu znajdujący się pod nim tłumik, wypełniony olejem.

Przy wyłączonym napędzie pompy wskazówka manometru musi znajdować się w położeniu zerowym. Przyczyną nieprawidłowych wskazań może być niewłaściwy poziom oleju w tłumiku. Najlepiej wyznaczyć go metodą prób i błędów: przy poziomie nadmiernie wysokim wskazówka nie powraca do wartości „0” po wyłączeniu pompy, a przy zbyt niskim – nie reaguje na wzrost ciśnienia lub reaguje zbyt powoli. Dlatego tłumik trzeba często kontrolować i w razie potrzeby uzupełniać olej, a najlepiej napełnić go olejem o rzadkiej konsystencji (np. wazelinowym), za pomocą strzykawki. Pęknięty lub zdeformowany tłumik należy wymienić.

Co do miejsca montowania manometru w układzie cieczowym opryskiwacza, to nie mamy na to wpływu, gdyż jest to uzależnione od producenta. Prawidłowo manometr powinien znajdować się za filtrem głównym (ciśnieniowym), co w przypadku jego zapchania sygnalizowane jest spadkiem ciśnienia. Niestety, zdarzają się również rozwiązania nieprawidłowe. Zapchanie filtra będzie wówczas sygnalizować niesłusznie wzrost ciśnienia w układzie cieczowym, co oczywiście nie przełoży się na wzrost wypływu z rozpylaczy. Przy takim rozwiązaniu konieczne jest więc częste czyszczenie filtra. Można też wymienić cały zawór sterująco-rozdzielczy przy okazji modernizacji opryskiwacza.

\"\"

Podczas atestacji manometr należy do nielicznych podzespołów sprawdzanych na przyrządach. Najpierw jego wskazania porównywane są z manometrem kontrolnym podłączonym w układ cieczowy opryskiwacza, przy ciśnieniach 1, 3 i 5 barów. Różnica odczytów nie może przekraczać 10% (np. przy ciśnieniu 3 barów – nie więcej niż 0,3 bara). Jeżeli błąd jest większy, manometr po wymontowaniu z opryskiwacza sprawdzany jest na prasie kontrolnej. Jeżeli ponownie nie spełnia kryteriów, należy wymienić go na nowy (najlepiej zakupić podczas atestacji, gdzie będzie od razu sprawdzony). Podczas montowania manometr trzeba ustawić tarczą do przodu i wkręcać ostrożnie, aby nie uszkodzić gwintu.

Na zimę manometr powinien być wymontowany z opryskiwacza i przechowywany w pozycji pionowej w ciepłym pomieszczeniu.

Podsumowując: Aby manometr spełniał swoje zadanie, musi być w dobrym stanie technicznym, o odpowiedniej wielkości, z właściwą podziałką (najlepiej ze skalą logarytmiczną), wypełniony gliceryną oraz zamocowany tak, aby był dobrze widoczny ze stanowiska operatora. Ważne jest systematyczne sprawdzanie poprawności działania manometru, która zależy m.in. od właściwego poziomu oleju w tłumiku.

Andrzej Siennicki
KPODR Minikowo, Oddział w Przysieku

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE