Jasionka: ministrowie rolnictwa o przyszłym kształcie WPR

O sytuacji na rynkach rolnych i o kształcie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej dyskutowano w minioną sobotę w Jasionce koło Rzeszowa podczas Międzynarodowej Konferencji Rolniczej „Kraje Europy Środkowej w obliczu reformy Wspólnej Polityki Rolnej”.  Wzięli w niej udział m.in. komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Phil Hogan oraz ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.

 

\"rolnictwo,

 

Jurgiel: oczekujemy wyrównania dopłat

Podczas panelu dyskusyjnego zostały przybliżone plany i propozycje Komisji Europejskiej dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale również oczekiwania oraz propozycje państw, których ona dotyczy. Istotnym elementem dyskusji był również kształt polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku.

Szef polskiego resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel przypomniał, że jednym z najważniejszych oczekiwań Polski wobec Unii Europejskiej jest wyrównanie dopłat bezpośrednich.

– Jeśli chodzi o obszary, które są dla nas bardzo ważne, co chcę podkreślić: równe warunki konkurencji, odpowiednie finansowanie, poprawa spójności społecznej, gospodarczej i ekonomicznej, poprawa podejmowania interwencji na rynkach rolnych w ramach zarządzania ryzykiem, no i wspieranie małych i średnich gospodarstw – to są nasze priorytety. Jeśli chodzi o wsparcie wycofania , nigdy nie jest to satysfakcjonujące, ale dziękuję za to, co otrzymaliśmy –  mówił minister rolnictwa.

Krok w kierunku upowszechnienia ubezpieczeń rolnych

Kolejny ważny temat, który został poruszony podczas Konferencji w Jasionce to problematyka zarządzania sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie. Dyskusja miała związek z przeznaczeniem przez resort rolnictwa kwoty blisko 1 mld zł, czyli ponad czterokrotnie więcej niż dotychczas, na dopłaty ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych.

– To dobry krok w kierunku upowszechnienia ubezpieczeń rolnych, a także przeglądu i zdefiniowania instrumentów zarządzania kryzysowego sektora rolniczego w Polsce podkreślają przedstawiciele Europejskiego Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Nagroda im. Józefa Ślisza

W 2017 roku po raz pierwszy w Jasionce została także wręczona nagroda im. Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarności". Laureatem zostało Stowarzyszenie „Dom Wschodni”, które działa na rzecz chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Redakcja AgroNews, fot. EFRWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here