Jeden rolnik żywi 129 osób. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Żywności

Czy wiecie, że 100 lat temu jeden rolnik był w stanie wyżywić 4 osoby, a obecnie żywi 129? Takie dane przestawiło Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Żywności.

\"rolnik,

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. To dobry moment na podkreślenie wyzwań ekonomicznych, społecznych i politycznych, przed jakimi stają codziennie rządy państw, rolnicy, producenci żywności a na koniec – konsumenci.

Temat jakości i bezpieczeństwa żywności staje się dla nas, z różnych powodów, coraz ważniejszy. Na żywność przeznaczamy 25 proc. naszych dochodów, bardzo chętnie czytamy informacje dotyczące prawidłowego odżywiania się, wpływu diety na zdrowie, dyskutujemy o tym w gronie rodziny i przyjaciół.

Jak wyżywić 10 mld ludzi?

Przewiduje się, że populacja ludzi na świecie wzrośnie do 2050 roku o 2 miliardy – do prawie 10 miliardów. W skali globalnej za 30 lat będziemy musieli produkować o połowę więcej żywności, niż produkujemy dziś. A zatem jak to zrobić i jednocześnie jak najmniej wpływać na otaczający nas świat, na zasoby naturalne, na środowisko?

Miastowi nie doceniają pracy rolnika

Ogromna rola i odpowiedzialność spoczywa dziś na rolnikach, którzy swoją codzienną pracą muszą dostarczać coraz więcej żywności, aby wyżywić nas – konsumentów.  Warto dziś zadać sobie pytanie: czy konsumenci wiedzą wystarczająco dużo o pracy rolników?

Mieszkańcy miast nie doceniają pracy rolnika, nie mają również świadomości ile wymaga ona poświęceń. Zdecydowana większość Polaków podaje się romantycznej wizji pracy na roli, równoznacznej z przyjemnym kontaktem z naturą – wieś kojarzy nam się z nieskażoną przyrodą (41 proc.), miejscem związanym z ciszą i spokojem (23 proc.), a także poczuciem stabilizacji, harmonią i wakacyjnym wypoczynkiem (50 proc.).

Nic bardziej mylnego – dzisiejsza wieś bardzo się zmodernizowała. Rolnicy to ludzie świadomi i zaangażowani w bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego, wdrażający w swoich gospodarstwach nowoczesne technologie, biorący udział w szkoleniach, produkujący żywność na eksport. To producenci żywności, którzy muszą spełnić określone standardy  produkcyjne ściśle określone przepisami, przede wszystkim dbając o wysoką jakość i bezpieczeństwo żywności. Mało kto z konsumentów wie, że rolnicy są sprawdzani przez szereg krajowych i międzynarodowych instytucji kontrolnych.

Produkujemy wysokiej jakości żywność z myślą o konsumentach, ich wymaganiach, gustach oraz zdrowiu i bezpieczeństwie. Gospodarstwa to dziś przedsiębiorstwa. Rolnik, który chce sprzedawać swoje plony musi korzystać z nowoczesnych technologii i nieustająco się dokształcać – powiedziała Dorota Niedbała, właściciela sadu w rejonie grójecko-wareckim.

Wszystkie gospodarstwa rolne, zarówno ekologiczne jak i konwencjonalne, są zobowiązane do stosowania integrowanej ochrony roślin – to metoda, która zakłada stosowanie w pierwszej kolejności metod biologicznych. Dopiero, kiedy one zawiodą, stosowane są środki ochrony roślin. Środki ochrony roślin to jedno z wielu narzędzi pracy rolnika. To leki dla roślin, które pomagają zwalczać choroby i szkodniki, i stosowane zgodnie z dobra praktyką i przepisami są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Ostatnie dwudziestolecie to okres intensywnych zmian na polskiej wsi, które dostosowują się do globalnych wyzwań żywnościowych. Produkujemy w Polsce coraz więcej żywności, o coraz wyższych parametrach jakościowych. Świadczy o tym znaczny wzrost eksportu polskiej żywności na rynki światowe (ponad 80 proc. naszego eksportu produktów rolno-spożywczych dociera do krajów Unii Europejskiej) . 

FAKTY DOTYCZĄCE ROLNICTWA

Światowe wyzwania:

  • Wyżywienie rosnącej populacji świata to obecnie jedno z największych globalnych wyzwań społecznych, ekonomicznych i politycznych. Przewiduje się, że populacja na całym świecie wzrośnie do 2050 roku do ok. 10 miliardów. Aby wyżywić kolejne dwa miliardy ludzi w 2050 roku, konieczny będzie wzrost produkcji żywności o 50 proc. w skali globalnej!

  • 100 lat temu jeden rolnik był w stanie wyżywić 4 osoby, a dziś żywi średnio 129

  • Na początku XIX wieku 80 proc. ludności zajmowało się rolnictwem – ze względu niską wydajność niemal każdy musiał brać udział w produkcji żywności. Dziś rolnictwem zajmuje się zaledwie 2 proc. światowej populacji!

Rolnictwo w Polsce:

  • Użytki rolne w Polsce zajmują ponad połowę powierzchni kraju. Pod względem obszaru użytków rolnych Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie, po Francji i Hiszpanii. W porównaniu z innymi krajami Unii, Polska ma znaczące zasoby ziemi rolniczej, które w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynoszą ok. 0,7 ha.

  • Tereny wiejskie zamieszkuje ponad 40 proc. ludności kraju

  • W sektorze rolno-spożywczym znajduje zatrudnienie ponad 3 mln osób

  • 5 proc. ogólnej liczby gospodarstw w Polsce wytwarza około 63 proc. produkcji rolnej

  • Polscy rolnicy to aż 1/5 wszystkich rolników UE.

  • Ponad 80 proc. eksportu polskich produktów rolno-spożywczych dociera na rynki krajów Unii europejskiej

  • Polacy na zakup żywności wydają 25 proc. swoich dochodów

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics