Jednoczesne zwalczanie chwastów jedno- i dwuliściennych w rzepaku ozimym jesienią

W czasach, gdy producenci rolni dążą do maksymalizacji wyników, przy minimalizacji kosztów oraz nakładów pracy, istotnym staje się łączne stosowanie agrochemikaliów, w tym również graminicydów z herbicydami na chwasty dwuliścienne w uprawie rzepaku ozimego. Oszczędność i wygoda sprawia, że rolnicy częściej sięgają po takie rozwiązania.

 

\"\"
 

Łączne zwalczanie chwastów jedno i dwuliściennych należy wykonać rekomendowanymi przez producentów mieszaninami produktów. Są one sprawdzone i bezpieczne a oprócz korzyści wynikających z obniżenia kosztów zabiegów, dają pewność wysokiej skuteczności i selektywności względem rośliny uprawnej jak również zachowują swoje właściwości fizyko-chemiczne w zbiorniku opryskiwacza.

PERENAL 104 EC I NAVIGATOR 360 SL JESIENIĄ RAZEM – W KAŻDEJ TECHNOLOGII OCHRONY RZEPAKU

Firma Dow AgroSciences rekomenduje mieszaninę opartą na legendarnym graminicydzie Perenal 104 EC i herbicydzie na chwasty dwuliścienne Navigator 360 SL do stosowania razem jako mieszaninę zbiornikową.

Propozycja ta została sprawdzona w warunkach polowych w niezależnych doświadczeniach, pod kątem zarówno skuteczności, a także selektywności dla roślin rzepaku ozimego. Rozwiązanie to sprawdzi się w każdej, uzasadnionej agrotechnicznie jesiennej technologii ochrony rzepaku, również na plantacjach z nierównomiernymi wschodami chwastów i rośliny uprawnej, niezależnie od technologii.

Istnieje kilka możliwych do zastosowania rozwiązań, więc z pewnością każdy z plantatorów znajdzie rozwiązanie dla siebie:
W technologii sekwencyjnej (dwóch zabiegów), gdzie pierwszy zabieg na chwasty dwuliścienne wykonujemy herbicydem doglebowym z popularnym chlomazonem, mieszaninę Perenal 104 EC z Navigatorem 360 SL należy zastosować, jako kolejny zabieg w terminie 3-4 liści właściwych rzepaku ozimego. NAVIGATOR 360 SL w dawce 0,3 l/ha, PERENAL 104 EC w dawce 0,4 l/ha na samosiewy zbóż ozimych lub 0,3 l/ha na samosiewy zbóż jarych. Jeżeli mimo wykonania zabiegu doglebowego nadal zachodzi taka potrzeba, do wspomnianej mieszaniny można dodać również produkt zawierający metazachlor.

 

\"\"


Przy ciągłych wchodach samosiewów zbóż, jakie mamy w uproszczonej technologii uprawy gleby najlepiej zastosować Perenal 104 EC w dawkach dzielonych. Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy rzepak jest w niskich fazach rozwojowych  (np. liścienie -1 liść rzepaku) w dawce – 0,20 l/ha na samosiewy zbóż ozimych lub 0,15 l/ha na samosiewy zbóż jarych. Co istotne Perenal 104 EC jest jedynym graminicydem posiadającym rejestrację niezależnie od fazy rzepaku. Drugi zabieg w dawce 0,25 l/ha na zboża ozime, a 0,20 l/ha na zboża jare, można połączyć z herbicydem Navigator 360 SL stosowanym do zwalczania chwastów dwuliściennych.

W technologii jednozabiegowej, wykonywanej po wschodach rzepaku polecamy zastosowanie łącznie Navigatora 360 SL i Peranalu 104 EC oraz dowolnego herbicydu zawierającego substancje aktywną metazachlor. Ważne by był to herbicyd zawierający sam metazachlor, bez dodatku innych substancji aktywnych. Taką mieszaninę należy zastosować w fazie 3-4 liści właściwych rzepaku, po wschodach chwastów maksymalnie do osiągniecia przez nie fazy 4 liści właściwych. Czym później wykonany zabieg (większe chwasty, ograniczony dostęp herbicydu do chwastów), tym większa powinna być dawka metazachloru. Perenal 104 EC należy zastosować w dawce 0,4 l/ha na samosiewy zbóż ozimych a 0,3 l/ha w przypadku zbóż jarych, oraz utrzymać rejestracyjną dawkę Navigatora 360 SL 0,3 l/ha.

\"\"
 

Należy pamiętać, że łączne stosowanie różnych preparatów jest możliwe, pod warunkiem przestrzegania podstawowych reguł stosowania tych herbicydów tj. odpowiednich warunków pogodowych, faz chwastów i innych istotnych zapisów, które znajdują się na etykietach produktów. Więcej informacji na www.navigator360sl.pl lub u przedstawicieli Dow AgroSciences Polska.

mgr inż. Aleksandra Stępień
Principle Biologist
dr inż. Grzegorz Grochot
Specjalista d/s doświadczalnictwa i agrotechniki
Dow AgroSciences

*wg. Kleffmann 2015
1 –Zastrzeżona nazwa firmy FMC

 

 

\"\"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here