Jemy coraz mniej warzyw

Świeże warzywa i owoce są najzdrowsze, podkreślają dietetycy współpracujący z rynkiem. Gotowane na parze lub grillowane warzywa są nie tylko zdrowe, smaczne ale i … tanie. Tak wynika z analizy cen owoców i warzyw.

Większość produktów ma ceny na poziomie roku ubiegłego . Niektóre  produkty nieznacznie odbiegają, ale i tak nadal są one bardzo tanie w porównaniu z cenami mięsa czy przetworów.

Specjaliści żywienia człowieka zastanawiają się dlaczego od kilku lat daje się zauważyć tendencję spadkową spożywania owoców i warzyw.  Już nie tylko dotyczy to  ziemniaków – aż o 20 kilogramów  mniej niż 10 lat temu, ale także mniej owoców i warzyw. Warzyw zjadamy o 15 kilogramów mniej niż w 2000 roku, a owoców ponad 8 kilogramów. Przyjmując wielkości spożycia z 2000 roku za 100 %, to ograniczyliśmy  warzywa o 13%, a owoce aż  o17%. 

Wzrosło natomiast spożycie mięsa, głównie  drobiowego i wieprzowego.   Mniejsze spożycie owoców i warzyw może także wynikać z oszczędności, bowiem najłatwiej jest ograniczyć wydatki na jedzenie podczas gdy wydatki związane z opłatami stałymi takimi jak czynsz, energia elektryczna, gaz stale rosną.

Źródło: Bronisze.com.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here