Jest derogacja na zaprawy neonikotynoidowe!

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe wprowadzanie do obrotu zapraw neonikotynoidowych w rzepaku.

Zaprawiać można przez 120 dni

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał zezwolenie na czasowe – na okres do 120 dni – wprowadzanie do obrotu zapraw neonikotynoidowych. Od 1 czerwca będzie można zaprawiać nasiona rzepaku preparatem Cruiser OSR 322 FS.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z dużym zadowoleniem przyjmuje decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z dnia 11 maja 2020 r., który na wniosek KZPRiRB udzielił czasowego zezwolenia na zastosowanie zaprawy nasiennej z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku ozimego. To bardzo dobra decyzja Pana Ministra, za którą w imieniu producentów rzepaku serdecznie dziękujemy – czytam na stronie Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

To oznacza, że w Polsce już w sierpniu będzie można wysiewać nasiona rzepaku zaprawione neonikotynoidami.

Derogację na neonikotynoidy minister rolnictwa wydał po raz pierwszy dwa lata temu. Teraz, podobnie jak rok temu, środki te będą mogły być stosowane w uprawie rzepaku ozimego do zwalczania szkodników tylko przez firmy posiadające certyfikat jakości techniki zaprawiania Unii Europejskiej (ESTA).

Decyzja ministra Ardanowskiego ucieszy producentów rzepaku, którzy od kilku lat zmagają się z rosnącą presją insektów jesiennych przy ograniczonych możliwościach ochrony chemicznej.

Oprac. Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here