Jest pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych

Bank BNP Paribas uruchomił kalkulator AgroEmisja, który pozwala producentom rolnym i rolnikom szacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej. Narzędzie powstało w oparciu o model obliczeniowy konsorcjum naukowo-biznesowego Cool Farm Alliance i ułatwi obniżanie emisji w gospodarstwach. Jest dostępne bez opłat na portalu www.agronomist.pl. To pierwsze i jedyne rozwiązanie tego typu w języku polskim a jednocześnie kolejny krok Banku BNP Paribas w stronę realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jest pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych
Jest pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych

Zrównoważona produkcja jest wyraźnym trendem, który dotyczy całej branży spożywczej, na każdym etapie łańcucha wartości. Bankowi BNP Paribas zależy na tym, by producenci rolni i rolnicy mogli na spokojnie i z wyprzedzeniem przygotowywać się do nowych, zielonych realiów, w tym do unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada ona m.in., że do 2030 roku uprawy ekologiczne muszą objąć 25% wszystkich upraw, a użycie nawozów i pestycydów spadnie o odpowiednio: 20% i 50%. O połowę zmniejszy się zaś zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej

W Europejskim Zielonym Ładzie i zrównoważonej produkcji obniżanie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe. Jednocześnie to jeden z najtrudniejszych elementów do zmierzenia i zarządzania. Nasz kalkulator będzie więc konkretną, realną pomocą w tym trudnym wyzwaniu – mówi Anna Link, dyrektor Biura Rozwoju Bankowości i Klientów Strategicznych w International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Szybkie, intuicyjne narzędzie

Kalkulator emisji gazów cieplarnianych AgroEmisja jest przygotowany do szacowania emisyjności z upraw i produkcji mleczarskiej. Narzędzie bazuje na modelu obliczeniowym opracowanym w głównej mierze przez zespoły naukowców z uniwersytetów Wageningen, Cambridge, Oxford i Edynburg w ramach konsorcjum naukowo-biznesowe Cool Farm Alliance. Jednocześnie AgroEmisja ma intuicyjny, bardzo wygodny interfejs, zaprojektowany także w wersji mobilnej.

Wewnętrzny mechanizm działania kalkulatora AgroEmisja jest zaawansowany, ale z punktu widzenia użytkownika jest to zupełnie niewidoczne. Wystarczy podać podstawowe dane o hodowli lub uprawie, a wielkość emisji jest liczona całkowicie automatycznie. Narzędzie podpowiada, jakie informacje warto przygotować zawczasu, ale kalkulację można też w dowolnym momencie przerwać, zapisać a potem do niej wrócić. Wypełnienie formularza kalkulacji zajmuje ok. 15-30 min. Na koniec, oprócz jasnego wyniku o emisyjności, producent otrzymuje też szczegółowy raport, gdzie wskazane są m.in. całkowita emisja ekwiwalentu dwutlenku węgla z produkcji, wartość emisji na poszczególne elementy produkcyjne oraz struktura kosztów tej emisji.

Bank BNP Paribas udostępnia kalkulator emisji gazów cieplarnianych AgroEmisja bez opłat. Trzeba jedynie zarejestrować się jako użytkownik na portalu www.agronomist.pl, gdzie można znaleźć również inne narzędzia, m.in. do monitorowania cen produktów rolnych czy wyszukiwania nieruchomości rolnych.

Krok przed Europejskim Zielonym Ładem

Główną zaletą kalkulatora Banku BNP Paribas jest to, że pozwala on producentom rolnym i rolnikom zacząć przygotowania do „zielonej rzeczywistości”. Najpierw rolnik czy producent rolny może szybko sprawdzić jaka jest emisyjność jego uprawy czy stada oraz poznać szczegółowe dane o tej emisji. To wstęp do tego, aby zacząć dążyć do obniżania emisji, np. krok po kroku wypracowywać optymalne standardy produkcji.

Jako bank specjalizujący się m.in. w sektorze food & agro, mamy bardzo rozbudowaną analitykę przyszłości rynku spożywczego i otoczenia regulacyjnego. Gdy patrzy się całościowo na obraz branży, to widać wyraźnie ile zmian czeka produkcje żywności czy surowców rolnych. Jest też jasne, że to nie będą łatwe zmiany. Oprócz takich narzędzi jak nasz kalkulator, producentom i rolnikom będą potrzebne czas oraz wsparcie systemowe – podkreśla Anna Link.

Jedyny w Polsce, jeden z kilku w Europie

Kalkulator AgroEmisja Banku BNP Paribas działa w oparciu o model obliczeniowy Cool Farm Tool, opracowany przez konsorcjum naukowo-biznesowe Cool Farm Alliance, którego członkiem jest Bank BNP Paribas. AgroEmisja jest pierwszym i jedynym tego typu rozwiązaniem dostępnym w języku polskim. Podobne działają w Niderlandach. Krajowi rolnicy i producenci dołączają też do kolegów z Irlandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, gdzie narzędzia do szacowania emisji gazów cieplarnianych w produkcji rolnej już działają, choć tylko dla produkcji zwierzęcej.

Kalkulator AgroEmisja wpisuje się w Cele Zrównoważonego Rozwoju realizowane przez Bank BNP Paribas, w tym w „Cel 13 – Działania w dziedzinie klimatu”.

Źródło: Bank BNP Paribas

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics