Jest presja na spadki cen kukurydzy

Niskie ceny ropy na rynkach światowych spowodowały znaczące obniżenie popytu na etanol m.in. w Stanach Zjednoczonych, doprowadzając do znaczących przecen na rynku kukurydzy.

USDA szacuje, że ok. 40% zbiorów kukurydzy w USA (największy na świecie producent i eksporter ziarna kukurydzy) jest kierowane do produkcji etanolu. Z danych EIA (US Energy Information Administration) wynika, że produkcja etanolu w Stanach Zjednoczonych w trzech pierwszych tyg. kwietnia obniżyła się o ok.57% r/r , po spadku w1q20 o zaledwie 0,5% r/r, co sugeruje znaczące ograniczenie przerobu kukurydzy w USA na cele przemysłowe.

Roundup® pomaga w uprawach przez cały rok

Ceny w I kwartale obniżyły się o 12%

Indeks cen kukurydzy, opracowywany przez IGC (International Grains Council), od początku roku do 30 kwietnia obniżył się o 12%. Jednocześnie zaznaczyła się duża różnica w cenach kukurydzy na rynkach światowych a cenami w Europie. Spowodowało to uruchomienie automatycznego mechanizmu taryfowego w UE, ustanawiającego cło na importowaną kukurydzę, sorgo i żyto w wysokości 5,27 EUR/t w celu ochrony europejskich producentów. Dodatkowym czynnikiem obniżającym notowania kukurydzy są prognozy wzrostu światowych zbiorów w sez. 2020/21 o 3,5% r/r do rekordowych 1158 mln t (za IGC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here