Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych. Projekt zakłada, że rolnik będzie mógł przekazać na rzecz wybranego związku zawodowego rolników kwotę w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego.
Podatek rolny: rolnicy będą mogli przekazać kolejne 1,5% na rzecz wybranych związków zawodowych
Projekt dotyczy zmian w ustawie o podatku rolnym oraz ustawie o związkach zawodowych rolników. Projekt nie dotyczy natomiast ustawy o izbach rolniczych. Wynika zatem z tego projektu, że rolnicy będą mogli przekazać kolejne 1,5% na rzecz wybranych związków zawodowych, ponad to, co jest już przekazywane na rzecz izb rolniczych. Ponieważ projekt dotyczy finansów samorządów, które reprezentują również rolników, Wielkopolska Izba Rolnicza, w procesie opiniowania, przesłała wszystkim wielkopolskim samorządom prośbę o wyrażenie swojej opinii.
„Do dnia dzisiejszego otrzymaliśmy 73 odpowiedzi. Na ich podstawie, oraz na podstawie naszych własnych analiz, przedstawiliśmy naszą opinię. W tej opinii zaznaczyliśmy, że nie jesteśmy przeciwko finansowaniu związków zawodowych rolników. Zwracamy jednak uwagę, że projekt w tym zakresie jest niespójny i dzieli istniejące związki, ponieważ część organizacji jest pominięta w planowanym finansowaniu” – napisała Wielkopolska Izba Rolnicza. Po drugie – poselski projekt zmniejszy przychody samorządów pochodzące z podatku rolnego. Konieczne są zatem zapisy regulujące zasady rekompensaty utraconych dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Jest to szczególnie ważne w sytuacji inflacji oraz dynamicznego wzrostu kosztów bieżących oraz inwestycyjnych ponoszonych przez gminy. Praktycznie wszystkie gminy, które nadesłały nam swoje opinie zwracały na to uwagę. Jest to również ważne z punktu widzenia rolników, którzy jako mieszkańcy terenów wiejskich, korzystają z usług publicznych oraz z rozwoju infrastruktury wiejskiej, która umożliwia im lepsze warunki życia oraz prowadzenie działalności rolniczej, społecznej i gospodarczej – dodaje WIR.
Jeśli rzeczowy projekt miałby wejść w życie, to powinien zostać uzupełniony i dopracowany pod kątem włączenia wszystkich związków i organizacji rolniczych oraz ustanowienia mechanizmu rekompensaty utraconych przez gminy dochodów.
Pełną wersję opinii znajdziecie Państwo tutaj:
http://wir.org.pl/asp/pliki/aktualnosci2023/wir.bw.gw.ap.1525.pdf
WIR