Jest realna szansa na tańsze tankowanie

Kierowcy, którzy liczyli na wyraźną obniżkę cen paliw dzięki zapowiedzianej tarczy antyinflacyjnej, mogli poczuć się rozczarowani rządowymi propozycjami. Na szczęście za sprawą mocnej przeceny na giełdach naftowych jest realna szansa na niższe rachunki za tankowanie.

W najbliższych dniach na rynku paliw w Polsce doczekamy się dawno niewidzianych obniżek i jeszcze w tym roku pożegnamy sześciozłotowe poziomy na stacjach.

Rafinerie mocno obniżają ceny

 
W hurtowej części rynku paliw przełom listopada i grudnia przyniósł duży spadek cen, który był reakcją na obniżki na giełdach naftowych i umocnienie złotówki. Dzisiaj za metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach trzeba zapłacić średnio 4 428,20 zł. Na przestrzeni ostatniego tygodnia benzyna potaniała o 287,80 zł i jest to najniższa cena tego paliwa od sierpnia tego roku. W przypadku oleju napędowego skala przeceny jest podobna i wynosi 286,20 zł – diesel w oficjalnych cennikach krajowych producentów średnio kosztuje dzisiaj 4655,20 zł/metr sześcienny.
 

Duża przestrzeń do obniżek na stacjach

 
Początek grudnia przyniósł stabilizację detalicznych cen paliw. Tyle samo co przed tygodniem płacimy za tankowanie benzyny i jej 98-oktanowa odmiana kosztuje 6,32 zł/l, a 95-oktanowa 6,04 zł/l. Olej napędowy podrożał o grosz i jego średnia cena to aktualnie 6,05 zł/l. Tankowanie autogazu to wydatek na poziomie 3,39 zł/l, takim samym jak przed tygodniem.
Kierunek i dynamika zmian cen na rynku hurtowym wskazują, że w nadchodzącym tygodniu w końcu doczekamy się obniżek rachunków za tankowanie i to nie za sprawą tarczy antyinflacyjnej, która wejdzie w życie dopiero w drugiej połowie grudnia, a jej przełożenie na detaliczne ceny paliw będzie raczej symboliczne. Pierwsze od sierpnia spadkowe korekty na stacjach będą skutkiem rozwoju wydarzeń na rynkach międzynarodowych. Kierowcy mogą być jednak być nieco zawiedzeni dynamiką obniżek, bo operatorzy rynku detalicznego po długim okresie bardzo niskich marż mogą ostrożnie przekładać zmiany z rynku hurtowego na ceny na pylonach.
Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 5,91-6,05 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,95-6,06 zł/l oraz 3,32-3,39 zł/l dla autogazu.

Źródło: e-petrol.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics