Jest szansa na stabilizację produkcji zbóż w tym roku

Nowe szacunki Copa i Cogeca dla UE-28 wskazują na stabilizację produkcji zbóż w tym roku. Producenci apelują jednak o ostrożność, ponieważ wyniki ostatecznie będą zależeć od pogody.

 

\"rolnictwo,

 

– Nowe szacunki Copa i Cogeca dla UE-28 wskazują na stabilizację produkcji zbóż w tym roku, producenci apelują jednak o ostrożność, gdyż wyniki będą zależeć od pogody – powiedział nowo wybrany przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa i Cogeca, Max Schulman.

– Z najświeższych danych wynika, że produkcja powinna utrzymać się na stabilnym poziomie w tym roku, osiągając poziom 296,6 mln ton, co stanowi wzrost w wysokości 0,8 proc. w stosunku do 2016 r. Producenci jednak ostrożnie podchodzą do tych prognoz, gdyż jest jeszcze zbyt wcześnie by oszacować potencjalne plony. Wiele zależy od pogody w najbliższych miesiącach – stwierdził  Schulman.

Areał upraw w tym roku spadł o 1,8 proc., gdyż rolnicy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi wynikającymi z niskich cen.

– W związku z tym cieszymy się z marcowej wypowiedzi komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana, który ogłosił stworzenie obserwatorium rynku zbóż, roślin oleistych i białkowych, by uzupełnić wiedzę rolników i spółdzielni na temat zmian zachodzących na rynku i umożliwić im szybsze reakcje. Rolnicy chcą znać więcej szczegółów na temat funkcjonowania rynków i zwracać więcej uwagi na produkcję wtórną, która pozwala im na zróżnicowanie źródeł dochodów. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wspólna polityka rolna (WPR) coraz bardziej orientuje się na rynek, a na rynkach występują coraz większe wahania. Nowe obserwatorium rynku powinno zacząć działać przed latem tego roku – wyjaśniał Schulman.

Max Schulman pochodzi z Finlandii. Tam też prowadzi uprawy wielkoobszarowe oraz jest właścicielem lasów. Jest również doradcą ds. zbóż przy Fińskim Centralnym Związku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK).

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here