Jurgiel: sektor rolnictwa ekologicznego nie rozwija się w zadowalającym tempie

Dostrzegając szansę, jaką dla polskich producentów rolnych jest rolnictwo ekologiczne, zarówno w odniesieniu do rynku Unii Europejskiej, jak i możliwości eksportu płodów rolnych do państw trzecich, działania na rzecz rozwoju tego sektora produkcji zostały włączone do Programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019. Ich skuteczna realizacja wymaga jednak z jednej strony kompleksowego, strategicznego podejścia, z drugiej zaś ścisłej współpracy ze środowiskiem producentów i przetwórców – stwierdził minister Krzysztof Jurgiel otwierając spotkanie poświęcone barierom rozwoju rolnictwa ekologicznego.

 

\"rolnictwo,

 

Spotkanie w sprawie rolnictwa ekologicznego. Od lewej minister Krzysztof Jurgiel, podsekretarz stanu Ewa Lech i dyrektor Bogusław Rzeźnicki

Szef resortu podkreślił, że pomimo ponoszonych nakładów finansowych i podejmowanych działań sektor rolnictwa ekologicznego nie rozwija się w tempie odpowiadającym oczekiwaniom.

– Postulaty otrzymywane od organizacji społecznych, reprezentujących producentów ekologicznych, zwracają uwagę na konieczność dokonania rewizji dotychczasowego podejścia resortu w tym zakresie – zaznaczył minister.

Dzisiejsze spotkanie służyło ocenie i rewizji Ramowego Programu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2014-2020.

– Kolejnymi wyzwaniami jakie stoją przed nami są procedowane obecnie zmiany przepisów Unii Europejskiej, regulujące zasady funkcjonowania systemu rolnictwa ekologicznego – zwrócił uwagę minister Krzysztof Jurgiel, który zaapelował o przedyskutowanie polskiego stanowiska w tej sprawie.

Szef resortu rolnictwa poinformował również o przygotowywanych propozycjach zmian w zakresie działań wspierających rolnictwo ekologiczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak podkreślił minister istotne jest, aby formuła wsparcia była zdefiniowana w taki sposób, by pieniądze te były faktycznie efektywnie wykorzystywane przez rolników i przetwórców ekologicznych. Ponadto rozwiązania powinny być akceptowane przez większość uczestników tego rynku.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeceny na rynku rzepaku nabierają tempa

Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics