Jurgiel: wyrównanie dopłat bezpośrednich kluczową kwestią

  – Jedną z najważniejszych kwestii w procesie negocjacji przyszłego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej jest wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach UE – powiedział na wczorajszej konferencji Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył wczoraj w rozmowach przedstawicieli rolników z przewodniczącym Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) Joachimem Rukwiedem.

  – Prowadzimy wiele rozmów w ramach rady ministrów ds. rolnictwa Unii Europejskiej oraz Trójkąta Weimarskiego. Dobrze, że trwają również rozmowy w ramach międzynarodowych organizacji rolniczych – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

   

  Wyrównanie dopłat i pomoc w walce z ASF

  Minister Jurgiel zwrócił uwagę na dwa, istotne punkty. Pierwszy dotyczył kwestii konwergencji, czyli wyrównania płatności bezpośrednich dla wszystkich rolników Unii Europejskiej. Polski minister powiedział, że nie widzi uzasadnienia dla dalszego przedłużania nierównych warunków konkurencji.

  Zwróciłem się też do Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) o wsparcie naszych działań w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń – poinformował minister Krzysztof Jurgiel.

  – W większości tematów mamy wspólne stanowisko – podkreślił przewodniczący COPA Joachim Rukwied.

  I dodał, że Polska przejmuje unijne zadanie zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, a zatem powinna też otrzymać unijne środki na realizację tego celu.

  Solidarnie po Brexicie

  Rozmówcy zgodni byli w zakresie utrzymania silnego budżetu UE z I i II filarem Wspólnej Polityki Rolnej, w tym także w odniesieniu do uzupełnienia niedoboru powstałego po wyjściu ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii w sposób solidarny przez wszystkie kraje członkowskie.

  Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here