Plantacje buraka cukrowego atakuje chwościk buraka. To niebezpieczna choroba, a jej przebieg może spowodować utratę plonu nawet o połowę. Chwościka uznaje się za jedną z najgroźniejszych chorób buraków cukrowych.
Jak skutecznie zwalczać tego grzyba?
Jak przypominają eksperci Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ, o skuteczności zwalczania chwościka buraka decyduje szereg czynników. Do najważniejszych z nich należy oczywiście termin wykonania zabiegu, rodzaj substancji aktywnej i wysokość dawki. Ważny jest też dobrze dobrany rozpylacz oraz jakość i ilość wody.
– Zwalczanie chwościka buraka jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy oprysk fungicydem systemicznym zostanie wykonany już przy wystąpieniu pierwszych porażonych roślinach. Wszystkie fungicydy posiadają zdecydowanie lepsze działanie zapobiegawcze, niż lecznicze – wyjaśniają doradcy.
Gdzie i kiedy najczęściej występuje choroba?
Porażenia chorobą najwcześniej można spodziewać się na polach, gdzie buraki cukrowe uprawiane są częściej niż co 4 lata (szczególnie buraki po burakach) w rejonach o dużym nasileniu tej choroby w latach poprzednich i mało skutecznym jej zwalczaniu. Może też wystąpić na polu w miejscu składowania pryzm buraków w poprzednich latach oraz na plantacjach z odmianami bez tolerancji na chwościka buraka. Często pojawia się także w lokalizacjach, które sprzyjają utrzymywaniu się dużej wilgotności powietrza w ciągu dnia (rejony łąk, zbiorników wodnych).
Czym pryskać?
Do ochrony plantacji przed chwościkiem można zastosować jeden z fungicydów, np.
- Abelard 280 SC
- Armure
- Bagani 125 ME
- Cortez 125 SC
- Dafne 250 EC
- Dedal 497 SC
- Dubler Mega 497 SC
- Duett Star 334 SE
- Duett Ultra 497 SC
- Dultreks – Pro 497 SC
- Eminent 125 ME
- Epoksy 125 SC
oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com