Kalemba odpiera zarzuty działaczy rolniczych

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi działa zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, a pod szczególnym nadzorem odbywa się kontrola wydatkowania środków publicznych.

„W mediach ukazały się zaskakujące informacje w sprawie zarzutów Krajowej Rady Izb Rolniczych pod adresem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i moim osobiście” – powiedział minister Stanisław Kalemba na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wszystkie kierowane na jego ręce zarzuty w sprawie nieprawidłowości związanych ze środkami publicznymi przekazywanymi na finansowanie udziału organizacji rolniczych w COPA-COGECA są badane przez Departament Kontroli MRiRW, a ostatnie pisma wpłynęły 19 kwietnia br.
Minister zwrócił uwagę, że wydatkowanie środków publicznych podlega również kontroli ze strony Najwyższej Izby Kontroli. Tak też było w przypadku 2012 roku. NIK nie stwierdził nieprawidłowości i pozytywnie ocenił realizację wydatkowania środków.

 

\"Kalemba

 

Minister Stanisław Kalemba poinformował, że 29 kwietnia br. zatwierdzone zostało sprawozdanie Krajowej Rady Izb Rolniczych z rozdysponowania ponad 3 728 tys. złotych dotacji z jednoczesną informacją o konieczności zwrotu ponad 260 742 zł, które wpłynęły już po terminie rozliczenia, czyli po zakończeniu roku 2012.

Czytaj także:
Młodzi rolnicy domagają się unijnego wsparcia

ARiMR ostrzega – spóźnialscy dostaną mniej pieniędzy!

„Nie ma podstaw prawnych do zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie rozliczenia dotacji na finansowanie uczestnictwa organizacji rolniczych w unijnych strukturach związkowych” – podkreślił minister odnosząc się do zarzutów Prezesa KRIR.

Minister Kalemba powiedział również, że – „wszystkie pisma w sprawie nieprawidłowości były bezzwłocznie przekazywane do Departamentu Kontroli MRiRW i są na to odpowiednie dokumenty, a zatem nie ma mowy, aby cokolwiek było zamiatane pod dywan.”

„Do końca tego tygodnia powinno być sporządzone wystąpienie pokontrolne z zaleceniami” – poinformował minister i dodał – „dopiero wówczas będą przedstawione konkretne dane, ale jak mówię cały czas nie ma żadnego pobłażania co do nieprawidłowości w wykorzystaniu środków publicznych”.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here