Kalemba z europosłami o WPR

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się w piątek z posłami do Parlamentu Europejskiego: Czesławem Siekierskim (zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa PE), Jarosławem Kalinowskim oraz Arkadiuszem Bratkowskim.

Zaproszeni przez ministra goście wzięli udział w roboczym śniadaniu, którego tematem były sprawy związane ze Wspólną Polityką Rolną, w tym budżet rolny po 2013 roku. Uczestnicy spotkania przyznali, że w nawiązaniu do trwających w Parlamencie Europejskim prac nad zgłoszonymi poprawkami do pakietu legislacyjnego zaproponowanego przez Komisję Europejską, konieczne jest omówienie i usystematyzowanie istotnych kwestii dotyczących negocjacji przyszłej perspektywy finansowej oraz kształtu WPR po 2013 r.

Do ważnych dla polskich rolników tematów należą: sprawa wyrównania dopłat bezpośrednich oraz strategia negocjacji w tym zakresie. Posłowie nawiązali również do zmian proponowanych dla małych gospodarstw i młodych rolników. Minister zwrócił natomiast uwagę na inny, ważny dla polskich rolników element reformy WPR, który związany jest z nowym podejściem do wyznaczania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Omówiono także potrzebę zabezpieczenia białka w żywieniu zwierząt oraz podejście do stosowania GMO w Europie i Polsce.

Na zakończenie dyskusji minister Kalemba zadeklarował gotowość do spotkania, w najbliższym czasie, z szerszą grupą europosłów w Brukseli.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here