Dopłaty 2024. Już ponad 305 tys. rolników złożyło wnioski. Nowe płatności!

Od 15 marca 2024 r. można się starać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Do 26 kwietnia ARiMR zarejestrowała ponad 305 tys. wniosków. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada modyfikację zasad warunkowości, wprowadzenie nowego ekoschematu i płatności dla małych gospodarstw.

Internetowa aplikacja eWniosekPlus dostępna na PUA

O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Jak poinformowało MRiRW, będą też nowe płatności

Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Jak poinformowało MRiRW, będą też nowe. Jedna z nich to płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej. Natomiast w niedługim czasie Parlament Europejski będzie głosować nad zmianami w rozporządzeniach poświęconych warunkowości. W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć: zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości; większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6); uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także) czy zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8 – o tym także). Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji. Więcej informacji o planowanych zmianach na portalu MRiRW: Nowe płatności w Planie Strategicznym WPR – otwórz oraz Planowane zmiany w płatnościach bezpośrednich – otwórz

Informacje o zmianach w zasadach przyznawania dopłat – więcej

Prezentacje dotyczące poszczególnych interwencji – otwórz

Zostaw komentarz

  1. Podobno rolnikom źle w UE, a idą jak ostatnie świnie i wołają o dopłaty. Gdyby mieli choć trochę honoru to by pokazali jak sobie radzą wyśmienicie bez Unii.

    • No ale w tedy koszty produkcji wzrosną i adekwatnie chlebek będzie po 20zł a masełko 30zł za kostkę i szyneczka po 200zł za kilogram itd…

    • Tylko taki kretyn jak ty nigdy nie zrozumie że całe unijne rolnictwo jest oparte na dopłatach które w wielu państwach członkowskich są wyższe jak w Polsce , wielu rolników jest za likwidacją dopłat ale w całej uni

      • Zgadza się. Rolnicy daliby radę bez dopłat. Dopłaty wprowadzono po to by uzależnić rolników i mieć narzędzie sterowania, zlikwidować równowagę rynku, bo wschodni rynek jest tańszy w produkcji jak obecnie Ukraiński .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics