Kary za błędy w zazielenieniu będą nieuniknione

Nie jest możliwe odstąpienie od karania za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązku zazielenienia obowiązującego od 2015 r. – tak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

\"rolnictwo,

 

KRIR zwróciła się do ministra rolnictwa, by umożliwił on odstąpienie od karania za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązku zazieleniania rolników, którzy udowodnią, że dokonali zasiewów jesienią 2014 r. Taki wniosek był stawiany przez Krajową Radę Izb Rolniczych na posiedzeniach Prezydium Copa-Cogeca i uzyskał pełną akceptację organizacji członkowskich, czego efektem było wystąpienie Komitetów do Komisarza Hogana.

Resort rolnictwa w odpowiedzi wskazał, że rozporządzenie ministra z 6 marca br. w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu ich dywersyfikacji określa jedynie termin, w trakcie którego kontrolowana będzie ta praktyka. Aten przypada na okres od dnia 15 maja do dnia 15 lipca.

Ministerstwo podkreśla też, że prowadziło liczne kampanie informujące o projektowanym systemie płatności bezpośrednich, w tym o zobowiązaniach wynikających z zazielenienia.
 

Czytaj także:

Premie dla młodych rolników. Kto i ile może dostać?
Podlaskie: poszkodowani rolnicy złożyli wnioski o pomoc, ARiMR wypłaca pieniądze
Od 1 kwietnia rolnicy mogą korzystać z kredytów preferencyjnych

Jak podkreślają urzędnicy resortu, przepisy w zakresie zazielenienia wynikają z przepisów unijnych. „Dlatego nie jest możliwe odstąpienie od karania za nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązku zazielenienia obowiązującego od 2015 r.” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa do KRIR.

Płatność za zazielenienie i wynikający z niej obowiązek dywersyfikacji upraw, dotyczy gospodarstw rolnych o powierzchni od 10 ha gruntów ornych. Stawka płatności dla zazielenienia wynosi ok. 74 euro/ha

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics