Kastracja oraz skracanie ogona u prosiąt – założenia GIW

W opinii Głównego Lekarza Weterynarii zabieg kastracji lub obcięcia ogona niezależnie od tego czy jest to wykonywane w znieczuleniu czy nie powinien być wykonywany przez lekarza weterynarii.

 

\"\"

 

Jedynie lekarz weterynarii posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonania czynności lekarsko-weterynaryjnych jakimi niewątpliwie jest kastracja czy amputacja części ogona. Nie wydaje się możliwym, aby kwalifikacje można było nabyć w inny sposób niż poprzez ukończenie studiów lekarsko weterynaryjnych. Należy pamiętać, że wykonanie powyższych zabiegów nie jest wyłącznie kwestią techniczną lecz wymaga wstępnego badania np. w celu wykluczenia przepukliny mosznowej w przypadku kastracji.

Odnosząc się do kwestii interpretacji przepisów, przekazanej w piśmie Prokuratury Generalnej, zgodnie z którą kastracja prosiąt poniżej 7 dnia życia jest niedopuszczalna, Główny Lekarz Weterynarii nie zgadza się z powyższą opinią.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w opinii Głównego Lekarza Weterynarii przepisy polskiego rozporządzenia są tożsame z przepisami dyrektywy Rady 2008/120/WE i nie zabraniają stosowania kastracji prosiąt przed ukończeniem przez nie 7 dnia życia natomiast warunkiem wykonania kastracji po 7 dniu życia jest zastosowanie długotrwałego znieczulenia.

Źródło: KRIR
Redakcja AgroNews, fot.: freeimages

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics