Kastracja oraz skracanie ogona u prosiąt – założenia GIW

W opinii Głównego Lekarza Weterynarii zabieg kastracji lub obcięcia ogona niezależnie od tego czy jest to wykonywane w znieczuleniu czy nie powinien być wykonywany przez lekarza weterynarii.

 

\"\"

 

Jedynie lekarz weterynarii posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonania czynności lekarsko-weterynaryjnych jakimi niewątpliwie jest kastracja czy amputacja części ogona. Nie wydaje się możliwym, aby kwalifikacje można było nabyć w inny sposób niż poprzez ukończenie studiów lekarsko weterynaryjnych. Należy pamiętać, że wykonanie powyższych zabiegów nie jest wyłącznie kwestią techniczną lecz wymaga wstępnego badania np. w celu wykluczenia przepukliny mosznowej w przypadku kastracji.

Odnosząc się do kwestii interpretacji przepisów, przekazanej w piśmie Prokuratury Generalnej, zgodnie z którą kastracja prosiąt poniżej 7 dnia życia jest niedopuszczalna, Główny Lekarz Weterynarii nie zgadza się z powyższą opinią.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w opinii Głównego Lekarza Weterynarii przepisy polskiego rozporządzenia są tożsame z przepisami dyrektywy Rady 2008/120/WE i nie zabraniają stosowania kastracji prosiąt przed ukończeniem przez nie 7 dnia życia natomiast warunkiem wykonania kastracji po 7 dniu życia jest zastosowanie długotrwałego znieczulenia.

Źródło: KRIR
Redakcja AgroNews, fot.: freeimages

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Siew materiału kwalifikowanego

W praktyce rolniczej są trzy możliwości zwiększenia dochodowości w produkcji rolniczej. Pierwsza to wzrost plonu, a dalej obniżenie kosztów produkcji oraz wzrost ceny...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE