Kazachstan pomostem dla polskiego eksportu

24 sierpnia br. minister Stanisław Kalemba spotkał się z Erikiem Utembajewem, ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Kazachstanu w RP, przebywającym w Polsce od czerwca br. W spotkaniu uczestniczył także główny lekarz weterynarii Janusz Związek.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim aktualnego stanu, znaczenia oraz perspektyw rozwoju współpracy między Polską i Kazachstanem, w szczególności inwestycji bezpośrednich i tworzenia wspólnych przedsiębiorstw, a także znaczenia rozwoju dwustronnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

Minister Kalemba i ambasador Utembajew zgodzili się, że intensyfikacja współpracy wpłynie na możliwości rozwoju eksportu na rynki krajów trzecich. Kazachstan może być pomostem dla polskiego eksportu rolno-spożywczego na rynki innych krajów Unii Celnej, którą Kazachstan współtworzy od 2010 r. z Białorusią i Rosją), na rynki krajów Dalekiego Wschodu (w szczególności Chin), a także stworzenia możliwości do inwestycji bezpośrednich w obszarze rolnictwa.

Z kolei dla Kazachstanu intensyfikacja współpracy z Polską jest szansą na szersze wejście na rynki państw Unii Europejskiej. Rozwojowi wzajemnej wymiany handlowej sprzyjać może również postępujący proces akcesji Kazachstanu do Światowej Organizacji Handlu.

Część spotkania poświęcona była współpracy weterynaryjnej, warunkom dostępu polskich towarów do rynku kazachskiego i pozostałych krajów Unii Celnej.

Zarówno Polska, jak i Kazachstan, liczą na pozytywne dla rolnictwa efekty rozmów dwustronnych podczas IV posiedzenia Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, zaplanowanego na drugą połowę września br. Będzie ono okazją do omówienia sprawy podpisania memorandum w dziedzinie weterynarii między Głównym Lekarzem Weterynarii RP i Głównym Państwowym Inspektorem Sanitarnym i Weterynaryjnym Republiki Kazachstanu.

Poruszony został także temat wymiany wiedzy i dobrych praktyk. Minister Stanisław Kalemba mówił o możliwości przekazania polskich doświadczeń w zakresie prywatyzacji i mechanizmów wsparcia w sektorze rolnym. Ambasador Erik Utembajew poinformował o zainteresowaniu Kazachstanu wsparciem ze strony Polski w zakresie techniki i sprzętu rolniczego.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here