KE daje kolejne 30 mln euro na znalezienie nowych rynków zbytu

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że przekaże dodatkowe 30 mln Euro na promocję produktów rolnych. Pieniądze te miały by pomóc w znalezieniu nowych rynków zbytu rolnikom, którzy mają problem ze sprzedażą swoich produktów po wprowadzeniu przez Rosję embarga na unijną żywność.

 

\"rolnictwo,

Jak czytamy w komunikacie KE, środki te mogą być wykorzystane w ramach programów promocyjnych WPR rozpoczynających się w 2015 roku. Wnioski należy składać do końca września.

w celu złagodzenia zamiar dostarczyć dodatkowe 30 mln € z funduszy UE dla programów promocyjnych WPR rozpoczynających się w 2015 roku, na szczycie 60 mln € rocznie, które jest przewidziane w budżecie na WPR. Jak są współfinansowane programy te, ta zmiana może oznaczać dodatkowe 60 mln euro na działania promocyjne. Na celu łagodzenie wpływu rosyjskich środków zwalczania niektórych produktów rolnych z UE, to dodatkowy wysiłek rozpocznie z programów promocyjnych, które należy składać do końca września.

– Programy promocyjne są jednym z instrumentów WPR, które mogą być wykorzystane w średniej perspektywie w celu rozwiązania trudności rynkowych związanych z rosyjskim embargiem – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Jak podkreśłił komisarz, pieniądze te mają pomóc rolnikom w szukaniu nowych, także poza unijnych rynków zbytu.

– Dzisiejsza zmiana oznacza, że łącznie na projekty promocyjne, które zostaną przedstawione do końca tego miesiąca przewidziana jest pula 60 mln Euro
– powiedział Ciolos.

\"rolnictwo,
Komisarz do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Ciolos podczas konferencji prasowej w sprawie rosyjskiego embarga na unijne produkty rolno-spożywcze. Komisarz omówił potencjalny wpływ embaraga na sektor rolnictwa UE i przedstawił działania Komisji, które mają na celu zniwelować skutki rosyjskiego zakazu.

Komisarz wyliczył, że w 2015 roku całkowita kwota przeznaczona na szukanie nowych rynków może wynieść nawet 120 mln Euro. Wynika to z faktu, iż programy są współfinansowane przez organizacje zajmujące się promocją żywności.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!

Szybka pomoc
Już wcześniej Komisja Europejska przeznaczyła 33 mln euro na wsparcie rynku brzoskwiń i nektarynek oraz 125 mln euro na pomoc dla producentów łatwo psujących się owoców i warzyw.

Rosyjskie "niet"

1 sierpnia Rosja wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu owoców i warzyw z Polski. Tydzień później premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rosyjski zakaz importu żywności obejmie Unię Europejską, USA, Australię, Kanadę oraz Norwegię i będzie trwał rok. Rosja przestała sprowadzać owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał z tych rynków.
Sankcjami nie zostały objęte dostawy żywności z Japonii i Ukrainy, która jest największym eksporterem żywności do Rosji.

Kto ucierpi najbardziej?

Z analizy struktury importu produktów rolnych przez Rosję wynika, że najbardziej dotknięci rosyjskim zakazem importu będą niemieccy i polscy producenci. Komisja Europejska szacuje, że w wyniku rosyjskich sankcji to właśnie polskie sadownictwo będzie najbardziej poszkodowanym sektorem rolno-spożywczym w Unii Europejskiej. Spośród krajów Wspólnoty jesteśmy – obok Holandii – głównym dostawcą warzyw i owoców na rosyjski rynek. Zajmujemy trzecie miejsce wśród eksporterów mięsa i piąte, jeśli chodzi o sprzedaż mleka i jego przetworów. Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 roku ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro.

W ubiegłym roku eksport produktów rolnych z UE do Rosji wyniósł 11,3 mld euro.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Komisja Europejska, freeimages.com

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS wydłużył termin zgłoszeń do konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W odpowiedzi na liczne prośby, organizatorzy zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń. Gospodarstwa rolne można zgłaszać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics