KE żąda zniesienia rosyjskiego embarga na unijne warzywa

Komisja Europejska zażądała od Rosji natychmiastowego zniesienia zakazu importu warzyw z krajów Unii Europejskiej. Po fali zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC, Rosja wprowadziła zakaz importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. A UE każdego roku eksportuje do Rosji produkty warte nawet 4 mld euro.

Jak informuje TVP Info, "w specjalnym liście wysłanym przez komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalkego, KE zaprotestowała przeciwko wprowadzonym rosyjskim restrykcjom. KE podkreśla w nim, że zakaz jest „nieproporcjonalny” i jako taki powinien być „natychmiast” zniesiony.

KE przypomina w tym samym liście, iż testy przeprowadzone przez władze hiszpańskie i niemieckie wykazały, że ogórki nie są i nie były źródłem zakażeń bakterią EHEC na terytorium Niemiec – kraju najbardziej dotkniętego falą zachorowań. KE podkreśliła także, że sama usunęła hiszpańskie ogórki z listy produktów wysokiego ryzyka.

Rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne ogłosiły, że Rosja wprowadza zakaz importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i zaapelowały „do ludzi, by unikali importowanych warzyw i wybierali produkty lokalne”.

Zakaz importu świeżych warzyw, który dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać od czwartku rano – powiedział szef tych służb Giennadij Oniszczenko.

Warzywa, które już zostały sprowadzone z Unii Europejskiej „zostaną w całej Rosji wycofane ze sprzedaży” – dodał.

Rzecznik komisarza Dallego Frederic Vincent w rozmowie z AFP natychmiast zapowiedział interwencję u rosyjskich władz".

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here