KE zapowiada wsparcie dla rolników

Kryzys w sektorze mleczarskim, problemy producentów trzody chlewnej oraz rosyjskie embargo zdominowały rozmowy unijnych ministrów rolnictwa. Komisja Europejska zapowiedziała uruchomienie wsparcia dla producentów mleka, mięsa, owoców i warzyw.

 

\"rolnictwo,

 

Przedłużona pomoc dla producentów owoców i warzyw
Komisja Europejska poinformowała, że rozważa przedłużenie wsparcia dla producentów owoców i warzyw w związku z przedłużającym się rosyjskim embargiem. Obecna pomoc unijna dla tego sektora wygasa 30 czerwca.

15 tys. euro na rolnika
Komisja Europejska zgodziła się na wspieranie przez państwa członkowskie indywidualnych gospodarstw kwotą do 15 tys. euro rocznie. Jak podkreśla w komunikacie KE, rozwiązanie to jest tymczasowe.

Dobrowolne porozumienia w sektorze mleczarskim
Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu zastosowania art. 222 z rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych w odniesieniu do producentów mleka i spółdzielni mleczarskich. Dzięki temu podmioty te będą mogły zawierać dobrowolne porozumienia dotyczące produkcji i dostaw. W ten sposób podaż mleka na rynku mogłaby zostać ograniczona. Przyczyniłoby to się także do wzrostu cen.
Przepisy wynikające ze wspominanego już artykułu mogą być stosowane w sytuacji znacznego zachwiania równowagi na rynku. Komisja doszła do wniosku, że w przypadku pogłębiającego się kryzysu mleczarskiego takie przesłanki zachodzą. Dlatego po raz pierwszy w historii zezwoliła na uruchomienie tego narzędzia.

Czytaj także:
Europosłowie za uczeniem dzieci zdrowych nawyków żywieniowych

Zwiększone limity interwencyjnego skupu mleka w proszku i i masła
Komisja zwiększy pułapy ilościowe dla interwencyjnego skupu odtłuszczonego mleka w proszku i masła.  Limity zostaną zwiększone odpowiednio dla mleka ze 109 tys. ton do 218 tys. ton oraz dla masła z 60 tys. ton do 1000 tys.

Wsparcie dla sektora wieprzowiny
W odpowiedzi na wnioski dotyczące nowego systemu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, komisarz Hogan rozważy wprowadzenie nowego systemu i w późniejszym czasie poinformuje o jego szczegółach.

Komisja Europejska zapowiedziała także rozważenie możliwości wprowadzenia systemu kredytów eksportowych. KE chce również pracować nad otwarciem nowych rynków zbytu dla unijnych produktów rolno-spożywczych. Ponadto zapowiedziane zostało powstanie obserwatorium rynku mięsnego.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Renee Russell

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here