Kiedy kontrola KE ws. klatek dla kur?

Polska pokaże postępy w modernizacji kurników.

Jak informuje TVP Info, "Komisja Europejska chciała na początku kwietnia przysłać do Polski kontrolę, ws. przestrzegania unijnych przepisów, dotyczących klatek dla kur niosek. Chciała, ale nie przyśle. Inspekcja Weterynaryjna nie zgodziła się, bo w tym terminie… nie ma czasu. Polskie władze chętnie pokażą nasze postępy w modernizacji kurników, ale dopiero w lipcu.

Pomimo tego, że nowe przepisy dotyczące wymiany klatek na większe, planowano wprowadzić już od kilka lat temu, nie wszyscy hodowcy zdążyli z modernizacją kurników.

– Koszty takiego przedsięwzięcia są ogromne – tłumaczy hodowca Roman Wiśniewski.

Ale rzecznik Komisji Europejskiej Roger Waite przypomina, że decyzja w tej sprawie została podjęta w 1999 roku.

– Polska, dołączając do Unii Europejskiej, wiedziała, że ma 7,5 roku na zmianę przepisów –dodaje Waite.

Obecnie w kraju nawet 1/3 kur niosek jest wciąż trzymana niezgodnie z unijnymi przepisami. Na 493 istniejące fermy produkujące jaja klatki wymieniło 292, częściowo zalecenia wykonało 66, a 135 ferm używa jeszcze klatek starego typu.

– Obserwujemy progres. Mamy sytuację taką, że wszyscy ci, którzy deklarowali dostosowanie, te kurniki dostosowują i wymieniają klatki – zapewnia Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii.

Ale dla Brukseli to za mało. Dlatego już wszczęte jest postępowanie karne przeciwko Polsce i jedenastu innym krajom, które na czas nie zdążyły dostosować się do przepisów. Aby na miejscu przekonać się o skali problemu, Komisja Europejska chciała przysłać do nas kontrolę. Ale na wizytę unijnych inspektorów szybko raczej się nie zanosi.

– Kontrola chciała przyjechać na początku kwietnia, ale Główny Lekarz Weterynarii odmówił, dlatego że ma zbyt wiele innych kontroli w tym z państw trzecich. Stosowany termin według nas to jest czerwie, lipiec, wtedy bardzo proszę. Zapraszamy
– mówi Janusz Związek.

Polskie służby weterynaryjne chcą, aby kontrola unijnych inspektorów odbyła się jak najpóźniej. Liczmy na to, że za kilka miesięcy wszystkie fermy będą miały zainstalowane nowe klatki. A wtedy Komisji Europejskiej nie pozostanie nic innego jak zakończyć postępowanie karne wobec Polski."

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here