Kiedy ruszy pomoc de minimis?

Wstrzymanie pomocy de minimis wprawiło w osłupienie wielu rolników. Obawiają się oni, że wsparcie ruszy ponownie dopiero w 2020 roku. Jednak resort rolnictwa uspokaja, że limit pomocy dotyczył lat 2016-2018 i przekonuje, że mechanizm ten zostanie uruchomiony w 2019 roku.

zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, rolnik, rolnictwo, ARiMR, Jan Krzysztof Ardanowski, dopłaty, zaliczki, susza, KE

Pula środków w ramach pomocy de minimis dla rolników w Polsce wyczerpała się 7 listopada. To oznacza, że wstrzymana zostaje pomoc suszowa dla rolników, których straty w uprawach nie przekroczyły 30 proc. Gospodarze nie mogą skorzystać np. z preferencyjnej ulgi zwolnienia z opłat skarbowych czy preferencyjnego kredytu na zakup ziemi. Boją się, że zagrożone będą także dopłaty do materiału siewnego.

– Niestety, umorzenie podatku, o które starałem się w gminie, nie będzie w tej sytuacji możliwe. A tak mi zależało, bo ten rok był wyjątkowo nieudany, jeśli chodzi o plony i dochody – żali się w rozmowie z nami pan Kazimierz z woj. wielkopolskiego.

Taki komunikat widnieje w Systemie Rejestracji Pomocy Publicznej

Kiedy pomoc de minimis zostanie ponownie uruchomiona? Rolnicy obawiają się, że dopiero w 2020 roku będą mogli znów skorzystać z tego mechanizmu. I mają żal do ministra rolnictwa, że w porę nie podjął działań, by zwiększyć ten limit.

– Skoro limit jest przydzielony na trzy lata, no to jakby nie liczył, termin ten upływa dopiero za rok. Boję się, że ziści się ten czarny scenariusz i na rok polscy rolnicy zostaną bez pomocy – mówi nam pani Danuta z okolic Płońska. I dodaje: A minister, to co? Spał, jak limit się wyczerpywał? Czemu nie zareagował?

Kiedy ruszy pomoc de minimis?

O termin przywrócenia pomocy de minimis zapytaliśmy resort rolnictwa. Zdaniem urzędników okres, na który limit właśnie się wyczerpał, dotyczył lat 2016-2018. A pomoc będzie mogła być wznowiona w 2019 roku.

– Limit krajowy liczony jest w sposób ciągły, a zatem uwzględnia on kwotę przyznaną w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych. Za rok podatkowy przyjmuje się rok kalendarzowy. W związku z powyższym okres trzech lat brany pod uwagę przy limicie krajowym dotyczy lat 2016-2018. Natomiast nowe przeliczenie 3-letniego limitu krajowego nastąpi w 2019 r. i będzie on obejmował lata 2017-2019. Dopiero wtedy pomoc de minimis w rolnictwie będzie mogła być ponownie uruchomiona – informuje nas resort rolnictwa.

Większy limit pomocy de minimis

Krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski wynosił 225,7 mln euro na trzy lata. Do tej pory nie zdarzyło się, aby został w całości wykorzystany.

Dlatego, aby uniknąć w przyszłości takich sytuacji, zdaniem Ardanowskiego należy zwiększyć limit tej pomocy.

– Trzeba podjąć wreszcie decyzję o zwiększeniu puli środków de minimis. Postulujemy, aby to było 2 proc. produkcji rolnej, choć pewnie jakiś kompromis będzie tu potrzebny – powiedział 19 listopada w Brukseli minister Ardanowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.

Należy przy okazji zaznaczyć, że Polska ma jeden z najniższych limitów pomocy de minimis. Np. dla Francji jest to 722 mln euro, dla Niemiec – 522 mln euro, a dla Włoch – 475 mln euro.

Kamila Szałaj, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here