Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Wścieklizna wciąż rozprzestrzenia się po Mazowszu. Kolejnych 6 przypadków choroby potwierdzono właśnie w tym regionie. Od początku roku mamy już prawie czterdzieści potwierdzonych przypadków wścieklizny.

Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt
Kolejne 6 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Przypadek wścieklizny nr 2021/34 stwierdzono na podstawie wyników badań z 14 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zalesice-Kolonia, gm. Wierzbica, powiat radomski, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/35 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Lipowo, gm. Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/36 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Nadbrzeż, gm. Karczew, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/37 stwierdzono na podstawie wyników badań z 16 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Łaskarzew, gm. Łaskarzew, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/38 stwierdzono na podstawie wyników badań z 20 lipca br. u padłego lisa znalezionego w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na terenie dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, powiat m. st. Warszawa, woj. mazowieckie.

Przypadek wścieklizny nr 2021/39 stwierdzono na podstawie wyników badań z 20 lipca br. u padłego lisa znalezionego w miejscowości Otwock, gm. Otwock, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

W związku z wykrywanymi na terenie woj. mazowieckiego przypadkami wścieklizny, obowiązują środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Szczepmy również koty

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics