Kolejne województwa wykluczone z eksportu drobiu do Białorusi

Białoruś rozszerzyła restrykcje eksportowe o dwa nowe województwa. Od 11 grudnia do naszego wschodniego sąsiada nie pojedzie drób  z województwa mazowieckiego oraz pomorskiego.

Republika Białorusi wprowadziła ograniczenia z uwagi na występowanie HPAI w Polsce.

Z województwa mazowieckiego oraz pomorskiego na Białoruś nie pojadą:

  • żywy drób;
  • jaja wylęgowe i konsumpcyjne;
  • mięso drobiowe, jaja w proszku, melanż, albuminy i inne produkty spożywcze przetwórstwa jaj kurzych;
  • puch i pierza;
  • nie poddane obróbce (dezynfekcji) trofea myśliwskie dzikich zwierząt (ptactwa);
  • pasze i dodatki paszowe pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb

(z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);

  • nieprzeznaczone do spożycia surowce pochodzenia zwierzęcego, przeznaczone do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
  • pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Hongkong rozszerza ograniczenia eksportu dla polskiego drobiu

Jednocześnie wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa mazowieckiego oraz pomorskiego zostają anulowane.

Towary podlegające kontroli weterynaryjnej, objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa mazowieckiego lub pomorskiego do dnia 10 grudnia 2020 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą poddanej obróbce termicznej śruty do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

Restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujące różne zakresy towarów, obowiązują nadal dla województwa wielkopolskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i lubuskiego.

Redakcja Agronews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here