Komisja Europejska oficjalnie powołała Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności (EBAF). Rada będzie działać jako doradcze ciało w kwestiach związanych z przyszłością sektora rolnictwa i żywności w Unii Europejskiej.
Cele Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności
Celem Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności jest promowanie dialogu, zaufania i współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami sektora rolno-żywnościowego. Będzie to forum, w którym przedstawiciele rolników, innych aktorów łańcucha dostaw żywności oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego będą mogli wymieniać doświadczenia i współpracować z Komisją Europejską nad rozwiązaniami dla przyszłości tego sektora.
– Rolnictwo jest sercem przyszłości Europy. Dziś kontynuujemy energię Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa Unii Europejskiej, aby budować zaufanie i łączyć ludzi. Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności ma zająć się pełną złożonością łańcucha wartości rolno-żywnościowego, wspierać naszych rolników oraz dążyć do stworzenia bardziej odpornych, konkurencyjnych i zrównoważonych systemów rolno-żywnościowych – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Zadania i skład Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności
Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności została powołana w celu wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rolno-żywnościowego oraz wypracowania wspólnej wizji rolnictwa na poziomie Unii Europejskiej. Rada będzie doradzać Komisji Europejskiej w kwestiach związanych z realizacją zaleceń z raportu końcowego Strategicznego Dialogu oraz wspierać tworzenie polityk dotyczących rolnictwa i systemów żywnościowych w UE.
– Strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa w UE wykazał, że przedstawiciele o pozornie sprzecznych interesach mogą znaleźć wspólny język. Istnieje więcej mostów, które nas łączą, niż murów, które nas dzielą. Chcę, aby Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności stała się symbolem tej nowej kultury współpracy i dialogu, nie tylko między interesariuszami, ale także w relacjach z Komisją Europejską – dodał Christophe Hansen, komisarz ds. rolnictwa i żywności
Skład Rady
Rada składać się będzie z maksymalnie 30 organizacji, które będą reprezentować trzy główne grupy interesariuszy: społeczność rolniczą, inne podmioty z łańcucha dostaw żywności oraz organizacje zajmujące się sprawami społecznymi, takimi jak klimat, środowisko, dobrostan zwierząt czy prawa konsumentów. Kandydaci do członkostwa muszą posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w dziedzinach związanych z rolnictwem i żywnością oraz zapewniać szeroką reprezentatywność geograficzną.
Rada będzie funkcjonować przez pięć lat i spotykać się od dwóch do sześciu razy w roku, aby doradzać Komisji w kluczowych kwestiach. Pierwsze spotkanie Rady odbędzie się w 2025 roku, po zakończeniu procesu selekcji jej członków.
Źródło: https://www.euractiv.pl