Kompartment rozwiązaniem dla produkcji świń w strefach ASF

Z inicjatywy dr n. wet. Mariana Porowskiego (Przychodnia Weterynaryjna ANIMAL) oraz KZP-PTCH w dniu 1/02/2018 w Strykowie odbyło się spotkanie z prof. Pejsakiem poświęcone bieżącej sytuacji epizootycznej w kraju związanej z ASF oraz możliwościami tworzenia kompartmentów jako sposobu na utrzymanie funkcjonowania sektora wieprzowiny. Do Strykowa przyjechało prawie 80 osób.

 

Wirusa ASF z populacji dzików będzie bardzo trudno wyeliminować. Prawdopodobnie pozostanie on w populacji dopóki nie powstanie szczepionka na wirusa. Jest to przedział czasowy ok. 10 lat. Wobec braku zdecydowanego odstrzału dzików, strefa czerwona będzie się powiększać, tym bardziej, że wirus zbliża się do rejonów o dużej gęstości populacji dzików.

Fermy, które znajdą się w strefie czerwonej będą miały problem ze sprzedażą świń do uboju oraz z ceną za uzyskiwany żywiec. Może temu zapobiec kompartmentalizacja produkcji, czyli regulacja, która pozwala krajowi bez statusu wolnego do ASF na utworzenie i utrzymanie subpopulacji z jasnym statusem zdrowotnym na terenie kraju.

Ramy prawne dla kompartmentu są przygotowywane przez Unię Europejską. Ich wejście w życie przewidywane jest dopiero w roku 2021.

Rząd zamierza opracować kategoryzację stad świń w oparciu o standard i zaawansowanie wprowadzonych zasad bioasekurecji. Przynależność fermy do określonej kategorii będzie warunkiem koniecznym do utworzenia kompartmentu.

Kompartment umożliwi sprzedaż tuczników do rzeźni ze stref III i II bez dodatkowych badań. Ponadto w systemach chowu wieloetapowego(prosięta/warchlaki/tuczniki) będzie możliwość przemieszczania zwierząt z ferm matczynych zlokalizowanych w strefach III i II do tuczarń poza strefami. Wszystkie ogniwa kompartmentu (fermy, mieszalnie, rzeźnie itp.) muszą być poddane nadzorowi weterynaryjnemu, a w stadach trzeba będzie wprowadzić monitoring badań na ASF. Utworzenie programu i struktury kompartmentu wymaga wcześniejszego przeprowadzenia 12 miesięcznego programu pilotażowego, którego celem byłoby sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań.

Komisja Europejska przymierza się do odejścia od wyznaczania strefy niebieskiej. Pozostanie tylko strefa czerwona i żółta (ochronna). W przypadku wystąpienia ogniska, ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt przez 40 dni pozostaną niezmienione.

Źródło: http://www.kzp-ptch.pl
Redakcja AgroNews, fot.: pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here