Końcówka maja przyniosła duże przeceny na giełdowym rynku zbóż

Notowania amerykańskiej pszenicy spadły we wtorek (po długim weekendzie) o ponad 6% (dzienny limit zmiany cen), a kukurydza i soja straciły po ok. 3%. Unijne kontrakty traciły drugi dzień z rzędu, a szczególnie mocno spadły ceny kukurydzy i pszenicy.

Końcówka maja przyniosła duże przeceny na giełdowym rynku zbóż
Końcówka maja przyniosła duże przeceny na giełdowym rynku zbóż

Główne serwisy informacyjne powielają deklaracje Putina o gotowości do otwarcia drogi morskiej dla eksportu ukraińskich zbóż (wspólnie z Turcją). Chociaż realizacja tego przedsięwzięcia jest na razie wielce mało prawdopodobna, to i tak możliwość pojawienia się na rynku 20 i więcej mln ton zbóż zgromadzonych na Ukrainie straszy inwestorów grających na wzrost cen (mają długie pozycje w zbożach). Do sprzedaży kontraktów zachęca poprawa pogody w USA (tempo zasiewów kukurydzy i soi dogoniło tempo średnie) i  Europie, a wczoraj zamykaniu pozycji dodatkowo sprzyjał koniec miesiąca.

W Chicago fundusze heddingowe sprzedały wczoraj netto 23,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 14,5 tys. na soję i 21 tys. ma pszenicę.

Egipt, korzystając ze spadku cen, ogłosił przetarg na zakup pszenicy z dostawą w III dekadzie lipca i w I dekadzie sierpnia.

UE zdecydowała nałożyć VI pakiet sankcji na Rosję, który zawiera redukcję importu ropy o 90% do końca roku. Pozostawienie 10% wynika ze zwolnienia z zakazu importu rosyjskiej ropy Węgier, Czech i Słowacji.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE