Kończą się truskawki. Przyszedł czas na czereśnie

Po truskawkach przyszedł czas na czereśnie. Niebawem pojawią się także polskie wiśnie – na razie na giełdzie w Broniszach są sprowadzane z Węgier.

 

\"rolnictwo,

 

Maliny, borówki, jagody, czereśnie, truskawki, porzeczki, nawet jeżyny, poziomki i pierwsze brzoskwinie można kupić na rynku w Broniszach – informuje rzeczniczka Małgorzata Skoczewska.I dodaje, że w sprzedaży brakuje wiśni z Polski.

Bardzo duży jest wybór czereśni. W tej chwili dostępne są odmiany Vega, Vanda, Summit, Van, a także Poznańska. Skończyły się natomiast dostawy ciemobordowego Burlata. Ceny są dość zróżnicowane –od 5 zł do 12 zł za kilogram. To więcej niż w ubiegłym roku.

Więcej trzeba zapłacić także za truskawki. W tym tygodniu sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 3 do 8 zł za kilogram.

–  Ze względu na ubiegłoroczne susze i wypadnięcie części plantacji truskawek, owoców mamy mniej i ceny wyższe – o 20 – 40 proc. w porównaniu do ceny sprzed roku – wyjaśnia Skoczewska.

Tańsze niż przed rokiem są natomiast jagody leśne. Sprzedawcy oferują je w cenie od 12 do 14 zł za kg.
Dostępne są także porzeczki we wszystkich kolorach, w cenie ok. 7-8 zł za kilogram.

– Czerwone i białe są w opakowaniach półkilogramowych. Czarne sprzedawane są także w łubiankach po 2 kg – mówi Skoczewska.

W cenach zbliżonych do porzeczek sprzedawany jest agrest czerwony i zielony w opakowaniach półkilogramowych.

Dużo jest arbuzów, co wpływa na spadek cen. Ceny hurtowe są niskie: od 1,5 zł do 1,8 zł za kilogram.

– Arbuzy trafiają do nas z Grecji, Włoch i Hiszpanii – wyjaśnia Skoczewska.

Cytrusy natomiast płyną do Polski z południowej półkuli i są dosyć drogie: w cenie od 9,00 do 12,00 zł za kilogram w opakowaniach po 10 kg.

Raj dla amatorów warzyw – dużo polskiej produkcji
Na Rynku Hurtowym Bronisze jest teraz sporo cukinii i kabaczków. Te ostatnie są sprzedawane w cenie hurtowej do 2,00 zł za kilogram. O 50 gr tańsze są cukinie.

Tanieją ogórki i pomidory spod osłon. Cena maksymalna kilograma ogórków nie przekracza 2 zł  (10 zł za opakowanie). Z kolei  pomidory zwykłe kosztują do 3 zł za kilogram. (18 zł za karton). Fasolka spod osłon jest tania – tylko 6 zł za kilogram (opakowanie po 5 kg).

W ostatnich dniach były duże wahania cen kalafiorów od 1 zł do 4 zł za sztukę. 

Stabilne są na razie ceny kapusty – od 2,00 do 2,50  zł za szt. Bardzo dużo jest bobu w cenie do 6 zł za kilogram.

Redakcja AgroNews, fot. WR-SRH Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here