Kończą się zbiory kukurydzy w krajach unijnych

Zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej zbliżają się powoli do końca.

 

\"rolnictwo,
 

Jak informuje FAMMU/FAPA, według ostatnich prognoz KE, tegoroczna produkcja kukurydzy jest szacowana na 57,4 mln ton, tj. o 1 mln ton poniżej poprzednich prognoz i aż o 20 mln ton mniej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Powodem znacznie gorszych zbiorów była letnia susza odnotowywana w kilku krajach ugrupowania.

– We Francji, będącej liderem w unijnej produkcji kukurydzy, zbiory tego gatunku wyniosą 13-14 mln ton w porównaniu do 18 mln ton zebranych rok wcześniej. Grupa producentów AGPM podała swój szacunek w wysokości 13,9 mln ton, opierający się na plonach w wysokości 9,01 ton z ha. Do 26 października br. francuscy rolnicy zebrali ziarno z 75% całego areału – podało francuskie biuro rolne FranceAgriMer. Ciepła pogoda w ostatnim tygodniu października i na początku listopada br. powinna umożliwić przeprowadzenie pozostałych prac polowych – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Czytaj także:
Ponad 181 mln zł na kontach rolników. ARiMR wypłaca wsparcie

Z kolei Rumunia, plasująca się na drugiej pozycji w unijnej produkcji kukurydzy, szacuje tegoroczne zbiory na 9 mln ton, tj. o 2 mln ton mniej w porównaniu z rezultatem z ubiegłego roku. Tutaj podobnie przyczyną spadku produkcji była susza i upały tego lata. Zbiory kukurydzy w Rumunii są zaawansowane w 80 proc.  We Włoszech tegoroczna produkcja kukurydzy ma być o 22 proc. mniejsza niż przed rokiem, w wysokości 7,3 mln ton.

Jak informują analitycy FAMMu/FAPA, gorsze wyniki produkcji kukurydzy w skali Unii Europejskiej mogą oznaczać wzrost zapotrzebowania na sprowadzane ziarno tego gatunku. KE utrzymuje prognozę importu w wysokości 11 mln ton. Jest to znacznie poniżej szacunków USDA wynoszących 16 mln ton. 

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/United Soybean Board

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here