Konflikty między rolnikami a mieszkańcami wsi. KRIR żąda konkretnych rozwiązań

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych uwzględniających specyfikę pracy w gospodarstwach rolnych w kontekście świadomego wyboru miejsca zamieszkania na terenach wiejskich. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do konfliktów między rolnikami prowadzącymi działalność produkcyjną a mieszkańcami wsi, którzy nie zajmują się rolnictwem, lecz posiadają nieruchomości na obszarach wiejskich.

Konflikty między rolnikami, a mieszkańcami wsi. KRIR żąda konkretnych rozwiązań

Istotnym problemem jest brak świadomości lub niechęć nowych mieszkańców wsi do uwzględniania charakteru i specyfiki działalności rolniczej. Praca maszyn rolniczych, w tym dużej mocy ciągników, działalność ferm hodowlanych i uciążliwości zapachowe z tym związane czy konieczność pracy w godzinach nocnych wynikającą z sezonowości produkcji, np. w żniwa, to elementy nieodłącznie związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. „Z tego względu wnosimy o wprowadzenie przepisów zobowiązujących każdego nabywcę nieruchomości na terenach wiejskich do podpisania deklaracji, w której oświadcza on, że jest świadomy takich uciążliwości i akceptuje je jako element życia na wsi. Uregulowanie tej kwestii pozwoliłoby na ograniczenie liczby konfliktów i zwiększenie zrozumienia dla działalności rolniczej” – apeluje KRIR.

Zmiana obowiązujących przepisów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego

„Zwracamy się również o zmianę obowiązujących przepisów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego. Obecnie izby rolnicze mają możliwość jedynie opiniowania tych planów, co często prowadzi do pomijania głosu środowisk rolniczych w procesach decyzyjnych. Proponujemy, aby plany zagospodarowania przestrzennego były uzgadniane z izbami rolniczymi, co zapewniłoby lepszą ochronę interesów rolników i pozwoliło na właściwe kształtowanie przestrzeni wiejskiej zgodnie z potrzebami rolnictwa” – podaje KRIR.

„Mając na uwadze ochronę interesów mieszkańców wsi oraz znaczenie rolnictwa dla gospodarki narodowej, apelujemy o wprowadzenie powyższych przepisów, które pozwolą na prowadzenie produkcji rolnej, która odbywa się obszarach wiejskich, a także harmonijne współistnienie różnych grup społecznych na tych terenach” – czytamy w komunikacie KRIR.

Źródło: KRIR

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ale przecież już jest ustawa antyodorowa.Która jest potrzebna żeby właśnie chronić innyh mieszkańców wsi od smrodu i chałasu.Nie wylewajmy dziecka z kąpielą.Na wsi jest też przecież agroturystyka z której też żyją mieszkańcy wsi

    • Jest zapis o zachowaniu rolniczej kultury wiejskiej , czyli właśnie zabezpieczającej rolników przed niesłusznymi atakami na jich. Jestem z miasta i wybierając agroturystykę godzę się na tzw. świeże wiejskie powietrze, czyli smrodek. Na pewno to jest lepsze niż smród spalin samochodu parkującego pod domem czy klimatyzacja. Jak zamieszkam na wsi, to przyjmę istnienie tam rolników. Taku mają zawód, a jak ktoś nierozsądnie zamieszkał na wsi, to niech to sprzeda i wróci do siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci z Sulechowa odzyskali skradziony ciągnik i rozbili grupę przestępczą

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Sulechowie po kilku dniach intensywnych działań operacyjnych odzyskali skradziony ciągnik rolniczy z łuparką do drewna oraz zatrzymali...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics