Koniec z budową nowoczesnych ferm?

Producenci trzody chlewnej są zaniepokojeni projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zwracają uwagę, że nowe przepisy mogą uniemożliwić powstanie nowych ferm i spowodować pogłębianie się spadku pogłowia trzody chlewnej.

 

\"\"

 

Według przepisów proponowanych przez resort infrastruktury, inwestycje uciążliwe zapachowo, a więc fermy, będą mogły być wybudowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania. A wiele gmin takich planów nie posiada.

– Oznacza to praktycznie całkowity zakaz budowy nowych obiektów inwentarskich, gdyż tylko mały odsetek gmin posiada plan miejscowy. Podobny los spotkał instalacje biogazowe, które miały być antidotum na odory oraz lepszym rozwiązaniem dla zagospodarowania gnojowicy. Nie dziwmy się zatem, że nie w Polsce będą powstawać nowoczesne fermy a import wieprzowiny będzie rósł w dramatycznym tempie – komentuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.

Producenci świń domagają się, aby nowe przepisy umożliwiły budowę ferm na terenach nie objętych planem  przestrzennego zagospodarowania.

– Pozostawienie obecnych zapisów w ustawie przyspieszy proces zapaści sektora produkcji żywca wieprzowego, w którym w ciągu ostatnich 10 lat pogłowie macior spadło o 55 proc. Bez powstania nowoczesnych ferm matecznych produkujących prosięta na dużą salę Polska będzie dalej uzależniała się od importu żywca z Danii, na co wielokrotnie zwracali uwagę przedstawiciele organizacji branżowych – wyjaśnia Dargiewicz.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here