Kontrakty giełdowe na pszenicę zaliczyły kolejny spadkowy tydzień

O ile w notowaniach kukurydzy i nasion oleistych pojawiła się lekka korekta wzrostowa, to pszenica taniała mocno w tygodniu kończącym się 1-go marca. 

Kontrakty giełdowe na pszenicę zaliczyły kolejny spadkowy tydzień

Kontrakt terminowy na marcową pszenicę na giełdzie Euronext-Paryż spadł w piątek o 8 euro/t do 182,75 eur/t – najniżej od sierpnia 2020 r. Pszenica z nowego zbioru kosztuje już tylko ok. 200 eur/t. Pszenicy nie pomaga pogarszający się stanu upraw ozimych we Francji. Według FranceAgriMer we Francji w tygodniu 19-25 lutego udział zasiewów pszenicy miękkiej w dobrej lub doskonałej kondycji spadł z 69% do 68% (w zeszłym roku 95%).

Cały czas o światowych cenach tego zboża decyduje olbrzymia podaż taniego ziarna z basenu Morza Czarnego. Eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej według szacunków SovEkon wyniósł w lutym 3,8 mln ton (3 mln ton w lutym 2023 r.). W tym samym czasie (luty) Ukraina wyeksportowała 2,55 mln ton (o 60% więcej niż w lutym 2023 r.).

Najbliższa seria unijnej kukurydzy zyskała skromne 2 euro w skali tygodnia

Seria marcowa na unijną kukurydzę podrożała w minionym tygodniu o 2 euro do 174 eur/t. Seria na nowy zbiór (listopadowa) wyceniana była w piątek na niespełna 180 eur/t.

Lekkie wsparcie dla cen unijnej kukurydzy pochodziło w minionym tygodniu z Chicago, gdzie kontrakt na to zboże zaliczył kilka sesji wzrostowych po wcześniejszym spadku do 3,5-letniego dołka. Tania kukurydza z Brazylii i Ukrainy nadal wywiera presję na ceny.

Notowania rzepaku poruszały się w minionym tygodniu nieco powyżej 410 eur/t

Dla najbliższej serii rzepaku tydzień zaczął się od kilkumiesięcznych minimów (407,5 eur/t). Jednak już we wtorek ceny wróciły powyżej 410 eur/t, gdzie pozostały do końca tygodnia. Rzepakowi pomogło zatrzymanie spadków notowań kanadyjskiej canoli i kontraktów na kompleks sojowy. Za oceanem notowania wspomnianych towarów pozostają jednak w okolicy poziomów z 2020-21 roku.

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty dla hodowców bydła mięsnego. Kto może otrzymać wsparcie?

Hodowcy bydła mięsnego mogą do końca listopada 2025 roku ubiegać się o dofinansowanie zakupu czystorasowych byków. To druga edycja programu wsparcia, realizowanego w ramach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics