Tusk wzywa do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Premier Donald Tusk zapowiedział, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały ws. wezwania Komisji Europejskiej do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne i żywnościowe – podaje euractiv.pl.

Tusk wzywa do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Premier Donald Tusk przybył 4 marca do Wilna, gdzie spotkał się z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tusk zapowiedział, że będzie chciał naciskać na Unię Europejską by wprowadziła pełne sankcje na rosyjskie i białoruskie produkty rolne i żywnościowe. 

– Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającą Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie – powiedział wczoraj premier Tusk. 

Szef polskiego rządu nie jest pierwszym europejskim politykiem, który wzywa do nałożenia na Rosję i Białoruś sankcji związanych z eksportem do UE produktów rolnych i żywnościowych. Na początku roku podobne zdanie wyraził już łotewski minister rolnictwa Armands Krauze. Wobec braku decyzji w tej sprawie, Łotwa zdecydowała się pod koniec lutego jednostronnie wprowadzić takie sankcje. 

Jestem przekonany, że wspólna decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu. Rozumiem je, ale wolałbym, żebyśmy wspólnie, jako cała UE, podjęli decyzje o sankcjach na Rosję i Białoruś, dotyczących produktów żywnościowych i rolnych – stwierdził szef polskiego rządu.

Chodzi tu zarówno o urealnienie i wzmocnienie sankcji w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i współpracą Białorusi z Rosją w tym ataku, ale chodzi także o bardziej efektywną ochronę europejskiego i polskiego rynku rolnego i rynku produktów spożywczych, bo w związku z wojną, rynki te znalazły się pod wielką presją – dodał. 

Jednocześnie premier zaznaczył również, że toczą się rozmowy z Brukselą i Kijowem w celu rozwiązania konfliktu dotyczącego ukraińskich produktów rolnych. 

Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych zadań jest pełne odblokowanie możliwości eksportu produktów rolnych i żywnościowych Ukrainy do państw trzecich. Trzeba znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie także skutecznie chroniło polski i europejski rynek przed nierówną konkurencją – powiedział Tusk. 

Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics