Wzrost napięcia na linii Rosja – Zachód po domniemanym ataku dronów na Kreml pomógł w odbiciu notowań amerykańskich zbóż, zwłaszcza pszenicy. W Chicago pszenica SRW zyskała w środę ponad 5% pod wpływem odkupowania kontraktów przez fundusze hedgingowe. Wydaje się, że Moskwa może szukać pretekstu by nie przedłużyć umowy zbożowej po 18-maja.
Kukurydzę wspierał (obok odbicia cen pszenicy) dalszy spadek zapasów etanolu w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu do 23,4 Mb, pomimo odbicia krajowej produkcji o 9 000 baryłek dziennie.
Jednak obawy przed recesją gospodarczą spowolniły odbicie cen kukurydzy i soi i spowodowały spadek cen śruty sojowej. Warto zauważyć, że ceny ropy naftowej po raz kolejny spadły wczoraj o ponad 3%.
Decyzja FED w sprawie stóp procentowych
Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) w środę podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego i zasygnalizowała, że może wstrzymać dalsze podwyżki, dając urzędnikom czas na ocenę sytuacji. Jednogłośna decyzja podniosła referencyjną stopę procentową Fed do przedziału 5,00%-5,25%, co stanowi dziesiątą podwyżkę z rzędu od marca 2022 r. Warto zwrócić uwagę, że jest to poziom zbliżony do wskaźnika rocznej inflacji w USA. Dla porównania, w Polsce działania antyinflacyjne NBP dają marne efekty, ponieważ podwyżki stóp zatrzymały się już dawno i nie sięgają nawet 1/2 wskaźnika rocznej inflacji. Oznacza to, że RPP postanowiła chronić żyjących na kredyt, a pozbawiać oszczędności wszystkich, którzy je jeszcze mają (mocno ujemne realne oprocentowanie lokat).
Giełda w Paryżu
Kontrakty na zboża i rzepak pozostawały w środę pod presją drożejącego euro, ale pszenica z nowych zbiorów zyskała ponad 2%, naśladując zachowanie amerykańskiego kontraktu. W tym czasie czerwcowy kontrakt na kukurydzę ustanowił nowe długotreminowe minimum.
Jednocześnie unijny rzepak potaniał wczoraj pod presją 4% przeceny na rynku ropy.