Kontrakty na zboża i oleiste mocno w górę

Wsparciem dla wczorajszego wybicia cen w górę, obok wojny na Ukrainie i fatalnego stanu dotkniętej suszą amerykańskiej pszenicy ozimej, są zapowiedzi Białego Domu o wzroście wykorzystania biopaliw w walce z kryzysem energetycznym.

Kontrakty na zboża i oleiste mocno w górę
Kontrakty na zboża i oleiste mocno w górę

Prezydent Biden chce, aby administracja USA zezwoliła na używanie E15 (benzyna o zawartości etanolu 15%) w okresie letnim, podczas gdy wcześniej zezwalała tylko na E10 w okresie letnim. Przy dotychczasowy regulacjach USA zużywały 36% swojej kukurydzy do produkcji biopaliwa, o po zamianach to zużycie jeszcze wzrośnie.

Do wzrostu notowań w Chicago przyczyniła się też najwyższa od 16 lat w USA inflacja, która wyniosła 1,2% w marcu.

Inwestorzy finansowi wykorzystują kontrakty na towary rolne jako instrumenty ochrony przed inflacją.

Oczekiwane spowolnienie gospodarcze na świecie, będące efektem rosnących stóp procentowych, powinno wpłynąć na ograniczenie popytu na surowce, ale tylko w niewielkim lub żadnym stopniu na towary rolne.

Tym czasem argentyńscy kierowcy ciężarówek kontynuują strajk, komplikując i opóźniając dostawy zbóż, soi i śruty sojowej do portów.

We Francji Ministerstwo Rolnictwa oszacowało obszar uprawy pszenicy miękkiej w na zaledwie 4,77 miliona hektarów, co oznacza spadek o prawie 400 000 hektarów w stosunku do ubiegłego roku i 11,6% poniżej średniej z 5 lat.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE