Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości pod koniec tygodnia

Uczestnicy rynku pozytywnie odbierają brak kolejnych ataków na infrastrukturę portów naddunajskich i różne inicjatywy Zachodu mające na celu ułatwienie ukraińskiego eksportu towarów rolnych koleją do portów Morza Adriatyckiego i na północ do Morza Bałtyckiego. 

Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości pod koniec tygodnia
Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości pod koniec tygodnia

Chociaż dokładne szacunki dotyczące możliwości eksportowych ukraińskich towarów są nieznane, to przynajmniej wiadomo, że zboża i rzepak z Ukrainy będą w stanie trafić na światowy rynek, aczkolwiek po wyższych kosztach. Zmalały też obawy, że rosyjski eksport może zostać zakłócony w wyniku odwetowych ataków ze strony Ukrainy.

Spadek cen w Chicago jest znacznie większy (niż w Paryżu) i w przypadku obu zbóż sięga już połowy ostatniej fali wzrostowej. Wynika to z umocnienia dolara (eskalacja konfliktu) wobec euro na rynku walutowym.

W USA trwa rekonesans upraw twardej czerwonej pszenicy jarej, a szacunki plonów są znacznie powyżej średniej. Rynek optymistycznie ocenia także potencjał plonów kukurydzy w USA, pomimo obecnej fali upałów w części Środkowego Zachodu.

Ceny soi utrzymują się stosunkowo wysoko po cięciach areału w USA i za sprawą pojawienia się fali zakupów w tym tygodniu. Wczoraj USDA ogłosił dzienną sprzedaż 256 tys. ton do nieznanego miejsca przeznaczenia, po 501 tys. ton poprzedniego dnia.

Na wielu obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi pojawiły się potrzebne opady, ale na innych utrzymuje się deficyt wody. W tym samym czasie północna Europa cierpi z powodu wilgotnych warunków, które utrudniają zbiory, ale susza doskwiera południowym obszarom Europy i kanadyjskim zasiewom zbóż i canoli.

Na szczycie Rosja – Afryka, Putin obiecał najbiedniejszym krajom bezpłatne dostawy pszenicy w ilościach do 50 tys. ton i oczywiście zapewnił, że jest w stanie zastąpić ukraińskie dostawy na ten rynek. ton. Ma to na celu poprawę wizerunku Rosji na świecie po wycofaniu się z umowy zbożowej.

KE zatwierdziła kolejną pomoc: 113 milionów euro trafi do hodowców świń

W czwartek Europejski Bank Centralny (ECB) podniósł stopy procentowe o 0,25% w strefie euro, podobnie jak zrobił to amerykański FED dzień wcześniej.

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 27.07.2023:
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 27.07.2023:

Źródło cen: www.barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics