Kontrakty na zboża i oleiste w górę

Ceny rzepaku na Euronext-Paryż gwałtownie rosły we wtorek, ponieważ Indonezja nadal rozważa rozszerzenie zakazu eksportu olejów rafinowanych na surowy olej palmowy. W poniedziałek ceny olejów roślinnych i rzepaku spadły, gdy okazało się, że wspomniany zakaz nie dotyczy surowego oleju palmowego. Dodatkowo wczorajsze dane StatCan sugerują spadek areału zasiewów canoli w Kanadzie.

Kontrakty na zboża i oleiste w górę
Kontrakty na zboża i oleiste w górę

Kanadyjski rzepak wspiął się we wtorek na historyczny szczyt

W Paryżu rzepak z nowych zbiorów podrożał o ponad 20 euro i przekroczył na zamknięciu 880 eur/t, wracając na swój historyczny szczyt zaliczony w ostatni piątek. Ostatecznie kontrakt majowy (wygasa z końcem kwietnia) stracił na wartości po osiągnięciu 1090 eur/t w trakcie sesji.

Poniedziałkowy raport Crop Progress wspierał wzrost notowań pszenicy po obu stronach Atlantyku. USDA pokazał dalsze pogorszenie kondycji amerykańskiej pszenicy ozimej, a udział plantacji zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii sięga teraz ledwie 27%.

Amerykańska kukurydza jest nadal wspierana przez opóźnienia w zasiewach, których tempo jest dwa razy wolniejsze niż przed rokiem. Do ostatniej niedzieli wysiano tylko 7% planowanej powierzchni.

Notowania zbóż w Paryżu otrzymują dodatkowy bodziec wzrostowy w postaci tańszego, także we wtorek, euro. Stąd wczorajsze wzrosty starych i nowych kontraktów na obydwa unijne zboża sięgały 1,5-2,0% (5-7,5 eur/t). Ciągle jednak dane eksportowe KE nie pokazują dużego wzrostu zainteresowania unijną pszenicą.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE