Kontrakty na zboża i soję kontynuowały przeceny – poziomy cen zbóż niewidziane od 2021 roku

Wyprzedaż na giełdowym rynku zbóż i soi kontynuowana była w czwartek, ponieważ fundusze hedgingowe nadal sprzedają kontrakty (grają na spadek cen) w Chicago pod wpływem sprzyjających warunków upraw i doskonałych perspektyw dla kukurydzy i soi. Ignorowane są jednocześnie problemy z pszenicą ozimą w USA, na uprawach której (dotyczy pszenicy SRH) panuje w wielu miejscach susza.

Motywacją do przyspieszenia tempa spadków było środowe przedłużenie, a nawet rozszerzenie umowy zbożowej o dostęp do portu w Mkołajowie (oprócz 3 portów Wielkiej Odessy) dla statków tureckich. Był to zapewne „prezent” od Moskwy dla starającego się o reelekcję prezydenta Turcji Erdogana przed II turą wyborów.

Notowania kontraktów spadły w czwartek po obu stronach Atlantyku. W Chicago kukurydza i soja zaliczyły swoje kilkunastomiesięczne minima, a pszenica cofnęła się w pobliże dwuletniego dołka z początku marca.

W Paryżu kontrakty na nowe zboża zamknęły środową sesję ponad 1,5% spadkiem. W konsekwencji wycena nowej kukurydzy spadła do 215 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztuje 222,5 eur/t. Są to poziomy cen zbóż niewidziane od 2021 roku

Ogromna tragedia rolników z Podlasia. W pożarze stracili wszystko!

Jedynie rzepak wyłamał się z grona taniejących kontraktów, a jego wyceny wróciły powyżej 400 eur/t. Obecne poziomy cen rzepaku są najniższe od listopada 2020 roku.

Źródło cen: barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics