W Chicago spadki były symboliczne, ale w Paryżu sięgały 1%. W konsekwencji dwudniowej korekty spadkowej obydwa unijne zboża wycofały się z okolicy 300 eur/t do ok. 294 eur/t. W Paryżu minimalną przewagę cenową uzyskała w ostatnich dniach kukurydza (dotyczy serii najbliższej).
Rynek przyzwyczaja się do nowej fazy wojny na Ukrainie, stąd obecne odreagowanie wcześniejszych nerwowych wzrostów. Ukraiński eksport przez Morze Czarne funkcjonuje, ale mocno zwolnił. Importerzy nie podpisują obecnie umów na odbiór po 15-tym marca, aby zdążyć wywieść towar do 18-go marca. Obecnie dominuje obawa, że Rosja nie przedłuży obowiązującej umowy zbożowej.
Federacja Rosyjska posiada jeszcze duże ilości konkurencyjnej cenowo pszenicy przeznaczonej na eksport, stąd ciągle obecna jest presja na ceny tego zboża
W USA publikowane były dane o zamówieniach eksportowych w tygodniu kończącym się 9-go lutego. We wszystkich trzech przypadkach popyt był poniżej średniej, a w przypadku pszenicy w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych.
USA – tygodniowe zamówienia eksportowe: obecny sezon / nowy sezon
- Pszenica: 209,8 tys. ton (-32% w stosunku do średniej z 4 tygodni) / 23,0 tys. ton na nowy sezon;
- Kukurydza: 1,025 mln ton (-15% w stosunku do średniej z 4 tygodni) / 100,0 tys. ton na nowy sezon;
- Soja: 512,8 tys. ton (-35% poniżej średniej z 4 tygodni) / 259,1 tys. ton na nowy sezon.
Oczekiwano (stary i nowy sezon):
- Pszenica: 150 – 500 tys. ton;
- Kukurydza: 0,6 – 1,4 mln ton;
- Soja: 0,4 – 1,1 mln ton
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com