Kowalczyk nie zgadza się z KE w sprawie ograniczenia stosowania pestycydów

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się w siedzibie MRiRW z przedstawicielami organizacji rolniczych z Polski, Niderlandów, Grecji i Litwy. Tematem spotkania były inicjatywy wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe Europy.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas rozmowy z przedstawicielami europejskich rolników (fot. MRiRW)

Witając gości, wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na wyzwania, przed którymi obecnie stoi sektor rolny w Polsce i w UE.

Wyzwania i priorytety rolnictwa

Dzisiejsze wyzwania rolnictwa wynikają z wojny w Ukrainie, rosnących kosztów środków produkcji, ambitnych celów redukcyjnych Europejskiego Zielonego Ładu oraz wzrostu importu rolno-spożywczego z państw, które nie stosują tak restrykcyjnych standardów dotyczących środowiska i dobrostanu zwierząt jak w Unii Europejskiej.

– Bardzo dużą wagę przywiązuję do regularnego dialogu ze środowiskiem rolników i producentów rolno-spożywczych, ponieważ zachodzące procesy w skali globalnej i unijnej będą miały bezpośredni wpływ na te środowiska – stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że w obecnej sytuacji najważniejszym zadaniem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

– Europa jest bezpieczna żywnościowo, a priorytetem rolnictwa jest utrzymanie tego bezpieczeństwa i zapewnienie rentowności produkcji rolnej. Konieczne jest przeciwdziałanie wzrostowi cen żywności i środków produkcji oraz ściślejsza konstruktywna współpraca międzynarodowa – powiedział polski minister rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk dodał, że w obliczu aktualnych wyzwań nie należy podejmować żadnych działań, które spowodowałyby zmniejszenie produkcji rolnej.

Prognozowany bilans żywności dla Afryki jest niepokojący. Minister rolnictwa Ukrainy mówi o plonach niższych co najmniej o połowę (…). Wobec takiej sytuacji nie możemy ograniczać w Europie produkcji żywności – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Dodał, że takie działania mogą mieć wręcz dramatyczne konsekwencje.

W obecnej sytuacji, kiedy wojna w Ukrainie powoduje realny 50-procentowy spadek plonów zbóż, podejmowanie działań ograniczających produkcję rolną w Europie jest nieodpowiedzialne i może mieć dramatyczne skutki w skali globalnej. Suwerenność żywnościowa jest najwyższym priorytetem Polski, na równi z bezpieczeństwem militarnym i energetycznym – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Sytuacja w Holandii i projekty KE

Przedstawiciele holenderskich rolników przedstawili problemy rolnictwa w Niderlandach, gdzie rolnicy masowo protestują przeciwko działaniom rządu zmierzającym do likwidacji gospodarstw rolnych i drastycznych ograniczeń produkcji żywności wynikających z polityki azotanowej, której celem jest m.in. zmniejszenie zanieczyszczenia wód gruntowych azotanami pochodzenia rolniczego.

– Wiem, co dzieje się w Holandii. Będę wspierał na forum UE stanowisko holenderskich rolników w zakresie utrzymania produkcji i mam nadzieję, że ich rząd zmieni zdanie mówił szef polskiego resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podczas spotkania podkreślał, że nie popiera planów Komisji Europejskiej dotyczących gwałtownej redukcji stosowania środków ochrony roślin.

Kwestionuję niedawne projekty Komisji Europejskiej dotyczące szybkiego wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. To spowoduje spadek produkcji – powiedział polski minister rolnictwa.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Komisja także w kontekście zapewnienia uczciwych warunków konkurencji na wolnym rynku, powinna brać pod uwagę zróżnicowane, w poszczególnych regionach świata, sposoby produkcji rolnej.

Wicepremier Kowalczyk poinformował również o wielkości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych.

– Polska szczyci się wzrostem eksportu corocznie o kilka – kilkanaście procent. To efekt ciężkiej pracy polskich rolników, abyśmy w Europie czuli się bezpiecznie – powiedział wicepremier.

Współpraca z organizacjami rolniczymi

Przedstawiciele polskich, greckich i litewskich organizacji rolniczych wyrazili zdecydowane poparcie dla działań holenderskich rolników. Zadeklarowali gotowość zacieśnienia współpracy w ramach Copa-Cogeca i innych międzynarodowych organizacji rolniczych oraz zwiększenia wysiłku na rzecz obrony interesów rolnictwa i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił znaczenie dialogu z rolnikami, którego przejawem jest m.in. współpraca z organizacjami rolniczymi.

Porozumienia w sprawie ważnych dla sektora rolnictwa kwestii

– Cieszę się ze spotkań z rolnikami i współpracy z organizacjami rolniczymi, a także z tego że głos polskich rolników jest ważny w Copa-Cogeca. Dziękuję za godne, klarowne przedstawianie naszych stanowisk na unijnym forum – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że będzie wspierał działania organizacji rolniczych zmierzające do przeciwdziałania spadkowi produkcji rolnej w Europie.

Będę szukał wśród ministrów krajów UE sojuszników – niektórych już znalazłem – dla naszego stanowiska dotyczącego zatrzymania działań, które mogłyby doprowadzić do redukcji produkcji żywności w UE. Jest to nasze wspólne, ważne zadanie – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zapraszamy na Krajowy Dzień Kukurydzy do Szepietowa

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu zapraszają w niedzielę 11 – go września na Krajowy Dzień...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE